HUNTSVILLE.
V návrhu vyhlásenia na summite G8 krajiny ako USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Kanada, Japonsko a Rusko označili súčasnú napätú situáciu v Gaze za "neudržateľnú". Lídri tiež načrtli päťročnú stratégiu odchodu zahraničných vojakov z Afganistanu.
Spoločné vyhlásenie veľmocí z takzvanej skupiny G8 (Group of Eight) však nezašlo tak ďaleko, ako si niektoré krajiny vrátane USA želali. Vyhlásenie prišlo na záver summitu v kanadskom Huntsville a pred stretnutím ešte väčšieho zoskupenia 20 štátov známych ako G20. Na tomto summite v kanadskom Toronte sa zúčastnia aj rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky ako Čína a India.
Hľadajú cestu k rastu
Podrobnosti vyhlásenia dostali médiá od predstaviteľov G8, ktorí ho zverejnia dnes v neskorších hodinách. Lídri v kanadskom Huntsville sa začali sústreďovať na záležitosti zahraničnej politiky po tom, čo sa dostali do sporu v otázke, ako urýchliť svetový ekonomický rast po najhoršej recesii od 30. rokov 20. storočia. Krajiny sú rozdelené v otázke, či vlády majú pokračovať v stimulačnej politike, ako to chcú USA, alebo v znižovaní rýchlo narastajúcich deficitov, ako si to želá Európa a Japonsko.
Pri vyjadrení k potopeniu sa juhokórejskej vojnovej lode lídri citovali nezávislú správu, podľa ktorej plavidlo potopilo severokórejské torpédo. Lídri vyhlásili: "V týchto súvislostiach odsudzujeme útok, ktorý viedol k potopeniu lode."
Rusi nechceli byť ostrí
Japonskí predstavitelia uviedli, Rusi sú jediní v G8, ktorí mali námietky proti ostrejšiemu jazyku použitému v odsúdení Severnej Kórey.
Podľa predstaviteľa ruskej delegácie Rusko stále nepokladá výsledky vyšetrovacej komisie za konečné, a preto zastáva názor, že takéto odsudzujúce výroky na adresu Pchjongjangu by mohli priniesť negatívne dôsledky. Ruský predstaviteľ si želal ostať v anonymite, pretože lídri G8 ešte neukončili diskusie.