WASHINGTON.
Hosť z Budapešti hovoril počas pracovnej návštevy USA v tejto súvislosti o zásadnom nedorozumení a to v reakcii na kritiku predmetnej legislatívnej iniciatívy zo strany Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Medzinárodnej i Európskej federácie novinárov (EFJ), strešných organizácií žurnalistických zväzov či Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI).
Predstaviteľka OBSE pre médiá Dunja Mijatovičová vyzvala v liste adresovanom šéfovi maďarskej diplomacie Budapešť, aby tamojšia vláda prerušila proces prijímania predmetných legislatívnych noriem, o ktorých by sa na budúci týždeň malo hlasovať v maďarskom parlamente.
Podľa jej názoru vyvolávajú navrhované zákony mimoriadne znepokojenie v súvislosti so slobodou tlače v Maďarsku. Ich prijatie by mohlo viesť k tomu, že všetci poskytovatelia programov budú podliehať politickým rozhodnutiam, dodala.
Maďarská strana, prirodzene, na list odpovie, uviedol János Martonyi a dodal, že bude problematike venovať veľmi veľkú pozornosť. Osobne si nemyslím, že by bolo šťastné, keby kontrola médií bola predmetom neustáleho dohadovania sa politických strán, povedal na otázku maďarskej agentúry MTI.
Generálny tajomník EFJ Aidan White v uplynulých dňoch v Bruseli vyhlásil, že návrh, ktorý predložili do maďarského parlamentu, má obmedzujúci charakter a limituje tak právo na slobodu názoru, ako aj právo na slobodu prejavu. Nezodpovedá európskym normám pluralizmu a rozmanitosti a vrátil by čas do obdobia, keď boli v Maďarsku pri moci komunisti a média tam existovali v tieni štátnej kontroly.
Návrh podľa názoru EFJ v praxi dostáva pod kontrolu štátu veľkú časť printových i audiovizuálnych médií, ba sčasti aj internet. Keďže ide o povrchné a nejasne formulované normy, možno sa obávať, že poskytnú možnosti na ich svojvoľné uplatňovanie v praxi.
EFJ preto spoločne s materskou organizáciou IFJ vyzvala vládu v Budapešti, aby návrh stiahla a aby o celej otázke otvorila komplexnú verejnú diskusiu, ako aj dialóg s predstaviteľmi médií.
"Nie je úlohou politických strán, aby sa starali o kontrolu médií," zdôraznil. Súčasne pripustil, že možno bolo v Maďarsku obdobie, keď si situácia vyžadovala trvalú spoluúčasť a prítomnosť strán, v modernom právnom štáte to však nie je potrebné, poznamenal.
Je inou otázkou, ako sa nám podarilo vysvetliť plánovaný cieľ úpravy a vyjadriť ho jasne v texte zákona, pripustil János Martonyi a dodal, že podľa jeho vedomostí text normy nie je konečný a prípadné nedorozumenia tak možno rozptýliť.