VIEDEŇ, BRATISLAVA. Ako prvý ušiel z Kosova do Rakúska Arigonin otec. V máji 2001 ilegálne prekročil hranice a požidal o politický azyl. O rok za ním ilegálne prišla manželka a päť detí. Takisto požiadali o politický azyl. Odvtedy trvá súboj medzi rodinou a štátom, ktorý sa dostal na verejnosť v septembri 2007. Len 15-ročná Arigona Zogajová sa vtedy vzbúrila, keď polícia prišla vyhostiť jej rodinu a na dva týždne bez stopy zmizla. Mama mohla ostať, aby ju hľadala, otca so štyrmi súrodencami vyhostili.
Hrozba ministrovi Arigona poslala vtedajšiemu ministrovi vnútra Güntherovi Platterovi list a video. Vyhrážala sa samovraždou, ak ju pošlú do krajiny, na ktorú má len tie najhoršie spomienky. „Moja vlasť je Rakúsko. Určite nie Kosovo. Keď myslím na Kosovo, tak vidím mŕtve a zohavené telá. A spomienky na náš útek,“ napísala vtedy Arigona, ktorá Kosovo opustila ako 9 ročná.
Odvtedy bojovala s úradmi, politikmi a súdmi. Na svoju stranu si získala médiá, známe osobnosti, časť verejnosti i obec, v ktorej s rodinou žila. Všetci ich chválili, že pracujú, študujú, odvádzajú dane a hovoria po nemecky.
Príbeh Zogajovcov
november 2002: úrady prvýkrát odmietli Zogajovcom azyl, začala sa séria odvolaní, september 2007: polícia prišla vyhostiť rodinu, Arigona utiekla a hrozí samovraždou, jún 2008: odstúpil minister vnútra Platter, jún 2010: Najvyšší súd defintívne rozhodol o vyhostení rodiny.
Aj Najvyšší súd uznal, že sú plne integrovaní, ale hlavne preto, že sa roky vzpierali súdnym rozhodnutiam o ich nelegálnom pobyte v krajine. Najvyšší súd potvrdil všetky predchádzajú verdikty nižších inštancií a pred niekoľkými dňami s konečnou platnosťou rozhodol, že rodina musí odísť. Kosovo je už dávno na zozname bezpečných krajín.
Bez otca a s chorou mamou Boj o lepší život ich poznačil. Otec rodinu opustil, keď ho s deťmi vyhostili do Kosova. Deti nechal príbuzným a odišiel. Tie sa neskôr dostali do utečeneckého tábora v Maďarsku a odtiaľ zase ušli do Rakúska. Mama Nurie sa psychicky zrútila a podrezala si žily. Odvtedy je v opatere psychiatrov. Najstatočnejšie bojovala Arigona. Rodiny sa vďaka nej ujal farár Josef Friedl, známy moderátor a herec Alfons Haider jej platil štúdium na učilišti.
Po definitívnom verdikte súdu už bojovať nebudú. Arigona a jej najbližší nechcú čakať na políciu a odídu sami. Úradníci ešte dovolili deťom dokončiť školský rok.
Bojovať chcú Rakúšania. Na viedenskom Heldenplatz chcú prvý júlový deň protestovať obyčajní Rakúšania, ale aj nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Elfride Jelinek či spisovateľ Robert Menasse. Chcú ľudskejšiu azylovú politiku v krajine, kde rodiny často čakajú roky na rozhodnutie súdov. Čo bude s Arigonou ďalej, nie je isté. Niektorí politici naznačili, že ak by sa neskôr vrátila legálne, mohla by dostať školské vízum a jej mama pracovné povolenie.