José Saramago (16.11.1922- 18.6.2010), portugalský spisovateľ a novinár, sa mal volať podľa otca José de Sousa. Opitý úradník však do matriky zapísal dedinskú prezývku ich rodiny Saramago, reďkovka. Spomína autor vo svojej knihe Malé memoáre, kde opisuje detstvo v dedinke Azinhaga. Tam sú korene jeho ateizmu a ľavicového zmýšľania. Písať začal po štyridsiatke, najskôr poéziu, prvý román Levantado do Chäo vydal v roku 1980. Jeho štýl sa vyznačoval trpkou iróniou, sarkazmom a dostal prívlastok „saramagizmus".
José Saramago. FOTO - TASR/AP
Keď vydal Evanjelium podľa Ježiša Krista, román, v ktorom Saramago opisuje Krista ako muža, ktorý hľadá, pochybuje a o panictvo prišiel s Máriou Magdalénou, Vatikán ostro odsúdil. A portugalská vláda stiahla jeho nomináciu na Európsku cenu za kultúru (1992). Na protest sa autor aj s manželkou odsťahovali (1993) na španielsky ostrov Lanzarote. Saramagove diela pozná aj slovenský čitateľ. Mesto slepých (Slovart 1999) bolo zaradené medzi sto najlepších kníh všetkých čias, po slovensky vyšla aj Povesť o kláštore (po česky Baltasar a Blimunda), či Príbeh o obliehaní Lisabonu.
Keď sa Švédska akadémia vied rozhodla udeliť Saramagovi Nobelovu cenu za literatúru (1998), Vatikán ostro protestoval. Nešetril kritikou ani po autorovej smrti. Jeho myšlienka: „... skúsenosť nás každodenne presviedča, akým nebezpečným čarodejníkovým nástrojom ja každé slovo," nám zostala.
FOTO - TASR/AP