SME

Otvorené nebo prinesie tisíce pracovných miest aj lacnejšie letenky

Podpredseda Európskej komisie Siim Kallas dnes uvítal podpis dohody o druhej úrovni tzv. "Otvoreného neba", ktoré má užšie spojiť letectvo v Spojených štátoch a Európskej únii.

Brusel/Luxemburg 24. júna (TASR) - Podpredseda Európskej komisie Siim Kallas dnes uvítal podpis dohody o druhej úrovni tzv. "Otvoreného neba", ktoré má užšie spojiť letectvo v Spojených štátoch a Európskej únii. Dohodu dnes v Luxemburgu podpísali podpredseda Kallas, španielsky minister dopravy José Blanco López a štátny tajomník USA pre dopravu Ray LaHood spoločne s ministrami dopravy členských štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očakáva sa, že plné vykonávanie dohôd v prinesie hospodárstvu 12 miliárd eur a povedie k vytvoreniu až 80.000 nových pracovných miest, pričom by cestujúci medzi kontinentmi mohli rátať aj so znížením cien za letenky.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda v druhej etape vychádza z prínosov z prelomovej dohody o "Otvorenom nebi" podpísanej medzi EÚ a USA v roku 2007. Vytvára nové obchodné príležitosti a posilňuje rámec spolupráce v otázkach, ako napríklad životné prostredie, sociálna ochrana, hospodárska súťaž a bezpečnosť. Okrem toho prináša možnosť ďalších investícií, ako aj príležitosti prístupu na trh v budúcnosti.

Rokovania v druhej etape sa začali v máji 2008 s cieľom prehĺbiť spoluprácu v oblasti regulácie a rozšíriť trhové príležitosti. Vyjednávači už naplnili mandát, ktorý dostali na summite EÚ a USA v novembri 2009.

Čerstvo podpísaná dohoda poskytuje jednoznačné obchodné výhody vrátane posilneného prístupu leteckých spoločností z EÚ k programu "Fly America". Spojené štáty a Európa si stanovili za cieľ odstrániť zvyšné prekážky prístupu na trh a pokrok na ceste k jeho plneniu budú prehodnocovať raz za rok. Výmena ďalších obchodných práv v budúcnosti bude podliehať nasledujúcej legislatívnej zmene.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda uvádza do života aj ďalšie zmeny. V súčasnosti sa podiel hlasovacích práv zahraničných vlastníkov v leteckých spoločnostiach USA obmedzuje na 25 %, na základe legislatívnej zmeny v USA teraz umožní aj Európska únia recipročne väčšinové vlastníctvo leteckých spoločností EÚ americkými občanmi, podobne to fungovať aj na druhom brehu Atlantického oceánu - podnikateľom z EÚ sa umožní mať väčšinové vlastníctvo leteckých spoločností z USA.

Na základe legislatívnych zmien v EÚ v súvislosti s postupom zavádzania obmedzení týkajúcich sa hluku platných pre letiská získajú letecké spoločnosti EÚ ďalšie práva na prevádzkovanie letov medzi USA a viacerými neeurópskymi krajinami. Odstránia sa aj mnohé prekážky v oblasti investovania EÚ do leteckých spoločností vo vlastníctve tretích krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodou sa posilní spolupráca v otázkach životného prostredia tým, že sa bude vyžadovať zlučiteľnosť a interakcia trhových opatrení (akým je napríklad systém obchodovania s emisnými kvótami) s cieľom zabrániť zdvojeniu úsilia, posilní sa využívanie zelených technológií, palív a manažment letovej prevádzky. Táto spolupráca zohráva kľúčovú úlohu v snahe dosiahnuť väčšiu trvalú udržateľnosť medzinárodnej leteckej dopravy.

Prvý raz v histórii letectva obsahuje dohoda osobitný článok o sociálnom rozmere vzťahov EÚ a USA v oblasti leteckej dopravy. Tým sa zabezpečí nielen zachovanie existujúcich zákonných práv zamestnancov leteckých spoločností, ale vykonávanie dohody prispeje aj k vysokým pracovným normám.

Dohoda sa týka aj oblasti bezpečnosti v záujme lepšieho rozdeľovania zdrojov v prípade hrozieb, ktorým čelí letecký systém, a to tým, že sa krajiny navzájom budú maximálne spoliehať na bezpečnostné opatrenia druhej strany, ako aj podporou rýchlych a koordinovaných reakcií na nové hrozby.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu piatich rokov by na transatlantických letoch mohlo pribudnúť ďalších 26 miliónov cestujúcich, pričom v súčasnosti sa ich na týchto letoch prepraví takmer 50 miliónov ročne (2007). Nakoľko sa odstránia dvojstranné dohody a z nich vyplývajúce obmedzenia prepravných práv, môže sa počítať so znížením cien leteniek pre spoločnosti aj súkromné osoby, pričom konsolidované hospodárske prínosy by mohli v priebehu piatich rokov dosiahnuť 6,4 miliardy až 12 miliárd eur.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 114
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 936
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 379
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 274
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 103
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 556
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 180
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu