SME

Po prevrate má Austrália prvú premiérku

Tvrdý stranícky boj v krajine spôsobil pád premiéra. Kevina Rudda nahradí na čele Austrálie prvýkrát žena. Donedávna veľmi populárny politik vydržal v úrade najkratšie za posledných 40 rokov.

Julia Gillardová je prvou ženou na čele austrálskej vlády.Julia Gillardová je prvou ženou na čele austrálskej vlády. (Zdroj: SITA)

CANBERRA, BRATISLAVA. Ak by niektorý politik chcel vedieť, ako rýchlo sa dá z politického vrcholu padnúť na dno, nech sa ide spýtať do Austrálie. Kevin Rudd, ktorý dovčera viedol túto krajinu, o tom vie svoje.
Ešte začiatkom roka bol Rudd najpopulárnejším premiérom, akého mala Austrália za posledných 30 rokov. Hovorili mu aj Pán 60 percent, čo symbolizovalo jeho podporu.

Odvčera je všetko inak. Po vnútrostraníckom boji v labouristickej strane stratil pozíciu predsedu a tým aj premiéra. Na voľbe nového lídra strany sa ani nezúčastnil. Po tom, čo Rudd videl, že strana podporuje jeho súperku, odstúpil. S pozíciou sa pred kamerami lúčil v slzách.

Novou premiérkou najmenšieho kontinentu sa tak stala Julia Gillardová. Vôbec po prvýkrát v histórii povedie Austráliu žena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Krajine sa darilo

Dvaapolročná vláda ľavičiara Rudda sa pritom hodnotila ako úspešná. Austrália na rozdiel od množstva iných krajín preplávala krízou v poriadku. Podľa štatistík OECD iba jeden štvrťrok ekonomika krajiny klesla. Nezamestnanosť sa drží na šiestich percentách. Austráliu, ktorá patrí medzi najbohatšie krajiny sveta G20, netrápia ani dlhy – deficit verejných financií na tento rok má byť 2,8 percenta HDP. Rudd sa tiež ako prvý premiér ospravedlnil aborigénom, pôvodným obyvateľom Austrálie, ktorých deti kedysi vláda brala rodičom, aby ich v sirotincoch naučila západnému správaniu.

Nestačilo to na to, aby ako líder strany opäť vyhral na jeseň parlamentné voľby. Podpora verejnosti mu klesla túto jar. Najskôr v apríli stiahol svoj plán na zavedenie obchodu s uhlíkovými emisiami. Pre Rudda pritom boj proti globálnemu otepľovaniu bol jednou z priorít – ako prvú vec v úrade podpísal Kjótsky protokol. Obchod s emisiami sa mu však nedarilo presadiť pre odpor opozície. Stratil časť najmä mladých Austrálčanov, ktorí ho volili práve pre boj proti otepľovaniu, ktoré má v Austrálii väčšiu podporu ako v Európe.

Druhú ranu percentám strany dal Rudd snahou zdaniť špeciálnou daňou bane, ktoré v krajine bohatej na nerasty ťahajú celú ekonomiku. Mnohí Austrálčania zamestnaní v tejto časti priemyslu sa báli, že zahraniční investori, najmä z Číny, potom z Austrálie odídu a stúpne nezamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Nahnevaní kolegovia

Napriek tomu, ako napísal denník Sydney Morning Herald, vládna strana si v prieskumoch udržiavala minimálny náskok, a pokles percent sa zastavil. Rudd doplatil na slabú pozíciu vo vlastnej strane.
Kolegovia ho kritizovali, že často rozhodoval sám a bez komunikácie. Jeden z nemenovaných poslancov ho podľa britského denníka Daily Telegraph nazval „skrytým fašistom“. „Bol to hnev (na Rudda) a nie panika (z klesajúcich percent), čo bolo hlavnou emóciou pri rozhodnutí,“ napísal denník Sydney Morning Herald.

Keď sa tento víkend v Kanade stretnú lídri G20, americký prezident Barack Obama, ktorý si s Ruddom veľmi dobre rozumel, sa ho nedočká. Namiesto neho príde po prvýkrát z Austrálie žena.

Žena, čo láme tabu

Toto je Austrália, tu ženy nevedú. Keď Julia Gillardová kedysi povedala túto vetu, len pomenovala situáciu. Politiku na najmenšom kontinente dlhodobo držia v rukách muži.

Po piatich rokoch to mení práve 48­ročná politička. Julia Gillardová sa včera stala prvou premiérkou v dejinách Austrálie.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte v máji pritom akékoľvek úvahy, že by v strane mohla nahradiť Kevina Rudda, odmietala. „Je oveľa väčšia šanca, že sa stanem útočníčkou Dogs (klubu austrálskeho futbalu),“ povedala. Prešiel mesiac a vnútrostranícka situácia posadila právničku z Melbournu na čelo krajiny.

Gillardová sa pritom v Austrálii nenarodila. Pochádza z britského Walesu a pod súhvezdie Južného kríža sa jej rodičia presťahovali, keď mala štyri roky. Lepšia klíma mala pomôcť dýchacím problémom ich dcéry. Tam už ukončila štúdium práva, počas ktorého sa stala predsedníčkou študentských odborov v krajine. Pracovala v právnickej firme, neskôr sa presadila v politike.

Dlho patrila k blízkym ľuďom premiéra Rudda, vo vláde zastávala pozície ministerky školstva či práce. Na rozdiel od neho je ľavicová politička komunikatívnejšia. Sám Rudd pritom kedysi povedal, že jedného dňa ho nahradí. Zjavne sa to stalo skôr, ako očakával.

Predsudky v politike pritom nebúra prvýkrát. Gillardová sa nikdy nevydala a nemá deti. Keď ju v roku 1998 zvolili do parlamentu, označila to za dôležitý míľnik pre austrálske ženy. Jeden konzervatívny senátor pre jej „dobrovoľnú neplodnosť“ spochybňoval jej politické schopnosti.

Nevydala sa doteraz, žije s partnerom, a prvýkrát tak líder krajiny nebude mať manžela či manželku. A ako povedala sama Gillardová, zrejme jej pripadne aj ďalšie prvenstvo: prvý austrálsky premiér s červenými vlasmi.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 3

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu