PRAHA. Rozsiahla výročná správa českej kontrarozviedky BIS za rok 2009 poukázala nielen na trvajúcu zvýšenú aktivitu ruských tajných služieb v Česku, ale aj na snahy Iránu nakupovať cez prostredníkov v ČR komponenty a materiál, ktorý podlieha zbrojnému embargu.
Za vážne riziko pre český štát označuje správa aj aktivity českých podnikateľských skupín, ktoré sa prostredníctvom lobistov snažia profitovať na štátnych zákazkách a dotáciách.
Nakupovať chcela aj Severná Kórea
Na margo Iránu česká Bezpečnostná a informačná služba v dnes zverejnenej správe konštatovala, že zaznamenala snahy tejto krajiny prostredníctvom "zložitých obchodných ciest" nakupovať v ČR špeciálny materiál a komponenty.
"Pretrvával aj záujem o motory a ďalšie komponenty, využiteľné na výrobu vojenských bezpilotných prostriedkov," uvádza sa v správe s tým, že Teherán chcel nákupy pre svoj vojenský program realizovať aj prostredníctvom obchodných spoločností z Číny. Záujem o české špeciálne strojárske zariadenia mali okrem Iránu aj KĽDR, Pakistan a Sýria.
Varujú pred korupciou
Detailnú pozornosť venuje česká kontrarozviedka vo výročnej správe za rok 2009 podnikateľským a lobistickým skupinám, ktoré sa snažia zaistiť si vplyv na rozhodovanie o štátnom majetku, prideľovanie štátnych zákaziek a dotácií. Uvedené skupiny sa snažia aj o ovplyvňovanie legislatívneho procesu a vplyv na personálne obsadenie dôležitých postov v štátnej správe.
"Tieto aktivity vytvárajú priestor pre únik citlivých či utajovaných informácií, úplatkárstvo, klientelizmus a korupciu," varuje tajná služba. Ako varovné príklady vymenúva štátny podnik Lesy ČR, kde boli pochybnosti o tendroch na spracovanie dreva a kde sa schyľovalo aj k vyvedeniu časti majetku do netransparentných zahraničných spoločností, a tzv. ekologický tender na likvidáciu starých záťaží, ktorý rezort financií vyhlásil už v roku 2008.
Ekologický tender za vyše 100 miliárd českých korún (3,9 miliardy eur), ktorý pred dvoma rokmi presadil minister financií Miroslav Kalousek (vtedy KDU-ČSL, dnes TOP 09), je tŕňom v oku aj pre niektorých ekologických odborníkov, českú pobočku Transparency international a aj pre dve z troch strán rodiacej sa českej koalície ODS a Veci verejné.