VARŠAVA.
Konzultácie štábov o forme súboja a prioritných témach ešte pokračujú. Poľská verejnoprávna televízia TVP a súkromná TVN už bezprostredne po vyhlásení výsledkov prvého kola prezidentských volieb deklarovali pripravenosť odvysielať duely.
Prvý z nich sa na základe dnešnej dohody uskutoční v nedeľu 27. júna, druhý v stredu 30. júna. Obe by mali trvať okolo hodiny.
Predseda Sejmu poverený dočasne právomocami hlavy štátu, kandidát vládnucej Občianskej platformy (PO) Bronislaw Komorowski, získal v prvom kole volieb podľa oficiálnych výsledkov zverejnených 21. júna 41,54 percenta hlasov. Expremiéra Jaroslawa Kaczynského, brata tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského a kandidáta opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) podporilo 36,46 percenta voličov.
Na treťom mieste skončil kandidát Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Grzegorz Napieralski, ktorý prekvapujúco získal až 13,68 percenta hlasov. Práve jeho stúpenci by sa tak 4. júla, keď sa uskutoční druhé kolo volieb, mohli stať jazýčkom na váhach.