MOSONNMAGYARÓVÁR. Na tlačovej konferencii v Mosonmagyaróvári k medzinárodnému projektu Central European Flood Risk Assessment and Management in CENTROPE (Ceframe) sa vyjadrilo viacerých popredných odborníkov.
"Keďže nadnárodné myslenie v oblasti udržateľného integrovaného systému riadenia povodní je stále ojedinelé, rozhodlo sa už vlani deväť organizácií vodného hospodárstva zo štyroch krajín strednej Európy (Slovensko, Česko, Rakúsko a Maďarsko) pripraviť medzinárodný projekt trvalo udržateľného integrovaného systému riadenia povodňových rizík," povedal Peter Čadek, špecialista Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Banská Štiavnica.
Cieľom projektu, ktorý okrem iného zabezpečuje aj harmonizáciu metodík na ochranu pred povodňami, je hodnotenie povodňovej stratégie riadenia rizík, spresnil Čadek.
Do projektu okrem SVP je zapojený aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Čadek vo svojom vystúpení prezentoval názory, ktoré slovenskí partneri považujú za najdôležitejšie.
"Ide najmä a možnosť posúdenia vodných stavieb z pohľadu na protipovodňovú ochranu," uviedol expert a dodal, že je dôležité hodnotiť povodne aj bez ohľadu na štátne hranice. "Tento dnes predstavený projekt ponúka jedinečnú možnosť na spoluprácu a výmenu informácii," zdôraznil Čadek.
Z pohľadu slovenských partnerov má veľký význam informácia o prístupe susedných štátov pri povodniach ako hodnotenia povodňových rizík.
"Jednotliví partneri majú možnosť spoznať národné prístupy a môžu hľadať spoločné riešenia, úlohy sa môžu synchronizovať," priblížil zástupca slovenskej strany.
Na konferencii sa hovorilo aj o kalkuláciách povodňových škôd. Poznanie iných metodík môže pozitívne ovplyvniť súčasnú praktickú aplikáciu po povodiach na Slovensku.
Zúčastnené strany zdôraznili, že jedinečnosť tohto projektu spočíva v tom, že v oblasti Moravy a Dunaja dochádza ku kontaktu s partnermi všetkých okolitých krajín.
"Vďaka tomu spoznáme jednotlivé národné prístupy na expertnej úrovni a je tu možnosť zapracovať získané poznatky do praktickej prevádzky aj v našom vodohospodárskom podniku," uzavrel Čadek.
Realizáciu projektu odštartovali v máji vo Viedni a bude trvať tri roky.