Američania nazvali cestu summitom inovácií. Obnovené vzťahy majú krajiny využiť aj v ekonomike.
SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Agentúra Reuters to prirovnala k návšteve ruského cára Petra Veľkého na Západe. Do Európy prišiel spoznávať novinky vtedajšieho vyspelého sveta, aby sa ich následne snažil presadiť v zaostalej ruskej spoločnosti.
V podobnom duchu sa bude niesť aj cesta súčasného ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva do Spojených štátov. Šéf Kremľa priletí v stredu do severnej Kalifornie, kde navštívi známu oblasť Sillicon Valley, centrum amerických hi-tech spoločností. Podobný technologický komplex by chceli Rusi vybudovať neďaleko Moskvy.
Na vlastné oči Po tom, čo Rusko a Amerika obnovili vzťahy a dosiahli viaceré politické dohody, sa má návšteva ruského prezidenta niesť najmä v znamení ekonomiky. „Naši americkí kolegovia navrhli, aby sa Medvedevova návšteva Spojených štátov volala summit inovácií,“ povedal pre ruskú štátnu agentúru ITAR TASS minister zahraničia Sergej Lavrov.
Reset vzťahov Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová krátko po svojom menovaní do funkcie prišla na návštevu Moskvy, kde priniesla tlačidlo s nápisom reset. Obama potešil Rusov zrušením protiraketového štítu, ako ho narysoval George W. Bush. Obaja lídri podpísali v Prahe zníženie počtu jadrových zbraní. Američania nakoniec presvedčili Rusko, aby hlasovalo za ďalšie sankcie pre Irán. Moskva s Washingtonom viac spolupracuje aj v otázke Afganistanu.
Medvedev sa chce počas návštevy Sillicon Valley na vlastné oči pozrieť, ako vlastne také technologické centrum fugnuje. Program má nabitý – hovoriť chce s riaditeľom Googlu Ericom Schmidtom, navštívi spoločnosti Twitter, Cisco či Apple.
Stretnúť by sa mal aj s guvernérom Kalifornie Arnoldom Schwarzeneggrom, ktorý sa v rozhovore pre ruskú televíziu Rossija 24 priznal, že práve pohľad na sovietskych športovcov ho inšpiroval k tomu, aby sa dal na kulturistiku.
Po tom, čo nový americký prezident Barack Obama zresetoval vzťahy s Moskvou, dospeli obe krajiny k viacerým politickým dohodám. V apríli v Prahe podpísali novú zmluvu o znižovaní počtu jadrových zbraní. Rusi tiež po rokoch odmietania súhlasili s ďalšími sankciami pre Irán. Pre Američanov sa hodila aj dohoda o bližšej spolupráci ohľadom Afganistanu.
Medvedevovou cestou chcú začiatok nových vzťahov využiť obe krajiny na posilnenie ekonomickej spolupráce. Ruský prezident v poslednom čase hlása, že Rusko nemôže byť len krajinou, ktorá žije z ťažby nerastných surovín. Musí sa otvoriť investorom a novým technológiám.
„Naším cieľom je v nasledujúcich dekádach zmeniť Rusko na prosperujúcu krajinu založenú nie tak na prírodných surovinách ako na inovatívnej ekonomike produkujúcej jedinečné znalosti a na exportovaní nových technológií,“ povedal Medvedev minulý týždeň v Petrohrade na najväčšom ruskom ekonomickom summite.
Ruské Sillicon Valley S týmto cieľom chcú Rusi pri Moskve postaviť svoje vlastné Sillicon Valley. Veľké centrum, v ktorom by mali svetové spoločnosti vyvíjať nové technológie. Skolkovo, ako sa komplex kancelárií, bytov a laboratórií má volať, začnú stavať od januára 2011 a doteraz ho podporili spoločnosti ako Nokia či Cisco. Investorov chce Moskva prilákať bezprecedentnými desaťročnými daňovými prázdninami, zjednodušeným režimom víz či malými odvodmi. Práve v Sillicon Valley chcel Medvedev získať ďalšie hitech spoločnosti, ktoré prídu do Ruska.
Pre ruskú ekonomiku môže byť dôležité aj zajtrajšie stretnutie s Obamom vo Washingtone. Ako napísala agentúra Reuters, šéf Kremľa bude na rokovaní tlačiť, aby Američania po 16 rokoch dovolili Rusku stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie. Ruská ekonomika je najväčšia na svete, ktorá zatiaľ zostáva mimo.