PRAHA, BRATISLAVA. Česká Poslanecká snemovňa sa v utorok stretla len po prvý raz, no komunisti si v nej zahrali dôležitú úlohu zrejme naposledy.
Predseda Ústredného výboru KSČM Vojtěch Filip ako druhý najstarší podpredseda starej Snemovne od rečníckeho pultu vyvolával mená poslancov, ktorí skladali sľub. V novej snemovni už komunisti podpredsedu mať nebudú. Dohodli sa na tom tri stredopravé strany, ktoré rokujú o vláde a v novom parlamente majú väčšinu.
Za predsedníčku zvolia vo štvrtok Miroslavu Němcovú (ODS), zastupovať ju budú Kateřina Klasnová (Veci verejné) a Vlasta Parkanová (TOP 09). Posledného podpredsedu nechali opozičnej ČSSD. Bude ním zrejme jediný muž v štvorčlennom tíme – Lubomír Zaorálek. Socialisti chceli ako najväčšia strana miesto šéfa, vznikajúca vláda však tvrdí, že ten musí reprezentovať ju. Na komunistov neostalo nič.
ČSSD má z toho zlý pocit
„Nechceme, aby vo vedení Snemovne bol zástupca KSČM,“ povedal médiám šéf ODS Petr Nečas. „Máme z toho zlý pocit,“ citovali Lidové noviny lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. „Opozícia je zatlačovaná niekam, kde by byť nemala,“ dodal Sobotka.
Komunisti chcú podpredsedu nominovať, aj keď mu hrozí nezvolenie. Majú však slabú pozíciu. Vo voľbách získali len 11 percent hlasov a po prvý raz od roku 1992 skončili až štvrtí.
Komunisti sa majú buď zakázať, alebo brať naplno. Toto je polovičatý prístup.
Bohumil Doležal, český politológ
Politológ Bohumil Doležal považuje postoj pravice ku komunistom za alibizmus. „Keď ich potrebujú, využijú ich. Keď im však majú dať funkcie, odstrčia ich,“ hovorí Doležal pre SME. ODS pomohli komunisti pri druhej voľbe Václava Klausa za prezidenta v roku 2008, s ČSSD zase hlasovali proti škrtom súčasnej úradníckej vlády.
„Buď sa majú zakázať, alebo brať naplno. Toto je polovičatý prístup,“ tvrdí Doležal. „Je to obrovské pokrytectvo. Po 20 rokoch sme nad komunistami zvíťazili tak, že ich nepustíme do vedenia parlamentu,“ hovorí pre SME politológ Jiří Pehe.
KSČM nemá nikoho ani vo vedení Senátu.
Podpredsedu Snemovne však mala aspoň od roku 1998 od roku 2002 – rovnako ako všetky ostatné strany v snemovni. Tradícia by podľa politológov mala pokračovať. Ak chceli komunistov zakázať, mali to urobiť ešte v roku 1989, myslí si Doležal.
Dostanú iné funkcie?
Väčšina rozhodla nielen o zúžení počtu podpredsedov z piatich na troch, ale aj o znížení počtu výborov a podvýborov.
Chce šetriť. Hospodářske noviny vypočítali, že platené funkcie v podobných orgánoch stáli štát v poslednom volebnom období 93 miliónov korún.
Bojkot KSČM na tieto funkcie však vznikajúca vláda zatiaľ neohlásila.