BUDAPEŠŤ. Príslušná štúdia prípravy tohto projektu je už hotová, informoval dnes náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Maďarskej republiky Tibor Benkö po schôdzke náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl krajín V4 v maďarskom Balatonöszöde.
Náčelníci rokovali 21. a 22. júna za účasti zástupcu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Igora V. Kabanenka, uviedla agentúra MTI. Benkö počas stretnutia odovzdal svojmu slovenskému kolegovi Ľubomírovi Bulíkovi rotujúce predsedníctvo v rámci V4. Maďarské predsedníctvo trvá do konca júna.
Bulík uviedol, že v úspešnej práci v rámci V4 mienia pokračovať aj počas slovenského predsedníctva.
Pod velením Európskej únie
Pripravovaná spoločná bojová skupina by mala pracovať pod velením EÚ a mala by mať 1100 až 1200 vojakov. Jednotka by mala byť schopná zasahovať nielen vo vojenskej oblasti, ale aj pri väčších živelných pohromách. Vzorom je napríklad grécko-bulharsko-rumunsko-cyperská bojová skupina, ktorá vznikla v roku 2006.
Náčelníci generálnych štábov prerokovali rozvoj spolupráce v oblastiach výcviku a vzdelávaní vojsk a zhodnotili doterajšie skúsenosti získané v rámci mierových misií. Podľa slov Benköa témou rokovaní bol aj výcvik vysunutých dispečerov letovej prevádzky či vytvorenie ochrany proti teroristickým improvizovaným výbušným systémom.
Dôležitá spolupráca aj pre Ukrajinu
Náčelník štábu českých ozbrojených síl Vlastimil Picek zdôraznil, že jeho krajina zohráva vedúcu úlohu vo vrtuľníkovej iniciatíve Severoatlantickej aliancie. Jeho poľský kolega zástupca náčelníka Thomasz Mathea ocenil nové spoločné iniciatívy v rámci V4.
Ukrajinský predstaviteľ označil spoluprácu s krajinami V4 za dôležitú z pohľadu stability Ukrajiny. Vzájomná výmena údajov podľa slov Kabanenka môže napomôcť v ochrane proti terorizmu.