WASHINGTON. V súvislosti s bojom proti následkom ropnej katastrofy v Mexickom zálive americká vláda vystavila firme BP už tretí účet za 51,4 milióna dolárov (41,8 milióna eur).
Celkovo tak USA doteraz predložili koncernu účty za 122,3 milióna dolárov (vyše 99,3 milióna eur), informovala dnes tlačová agentúra DPA. Americké federálne úrady ďalej rozšírili zónu so zákazom rybolovu v Mexickom zálive na približne 225.300 štvorcových kilometrov, čo je plocha zodpovedajúca veľkosti Rumunska.
Z amerických štátov na pobreží Mexického zálivu ropná škvrna najväčšmi postihla Floridu, kde znečistila 95 kilometrov. Celkovo je zasiahnutých 277 kilometrov pobrežia. Ropa sa dostala aj na pobrežie Alabamy, Mississippi a Louisiany.
Zástupcovia viacerých ropných spoločností chcú na súde dosiahnuť zrušenie šesťmesačného moratória vlády amerického prezidenta Baracka Obamu, ktoré sa týka ťažby vo veľkých morských hĺbkach. Federálny sudca Martin Feldman si v pondelok v New Orleanse v Louisiane vypočul argumenty oboch strán, vo veci by mal rozhodnúť v stredu.
Podľa ropných firiem moratórium poškodzuje tisícky pracovných miest v regióne. Vláda USA zas chce získať čas na posúdenie bezpečnostných opatrení a účinku regulácie. Predstavitelia ropných spoločností dnes Obamov zákaz ostro kritizovali s tým, že svet nemá dostatok iných zdrojov ropy, aby mohol eliminovať používanie vrtných plošín vo veľkých hĺbkach.
Zástupcu BP Steva Westwella, ktorý v pondelok namiesto šéfa BP Tonyho Haywarda vystupoval na ropnej konferencii v Londýne, počas príhovoru dva razy prerušili a pokrikovali na neho. Výtržníkov vyviedla z hotela ochranka. Ako povedal Westwell, Haywardovi je "úprimne ľúto", že sa nezúčastnil na konferencii, na ktorej mal vystúpiť s kľúčovým prejavom o globálnej zodpovednosti medzinárodných ropných spoločností.
Hayward sa stiahol z konferencie po tom, ako v sobotu vyvolal vlnu kritiky sledovaním známych jachtárskych pretekov pri pobreží britského ostrova Wight. Výlet vyvolal ostrú reakciu aj v Bielom dome, uviedla AP. Šéf BP postupne odovzdáva kompetencie za riadenie akcií v Mexickom zálive Bobovi Dudleyovi. Minulý týždeň ho ostro kritizovali v Kongrese a obvinili, že sa vyhýba zodpovednosti za vznik ropnej škvrny.
Ropný koncern dnes informoval, že systémy na zachytávanie ropy dokázali v pondelok zachytiť, alebo spáliť 25.830 barelov ropy. Prvý systém inštalovali 3. júna a ďalší začal pracovať 16. júna, pripomína Reuters.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa znečisťuje Mexický záliv, ide o najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách USA. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí. Odborníci sa teraz pokúšajú spresniť odhady množstva unikajúcej ropy.