PRAHA, BRATISLAVA. Žiadne prímerie s Jiřím Paroubkom.
Taký je odkaz českej recesistickej skupiny Ztohoven v reakcii na podporu, ktorú jej vyjadril socialistický expremiér. Paroubek známy svojou neobľúbenosťou u mladých sa skupiny zastal, keď jej šéfa zadržali pre podozrenie z falšovania občianskych preukazov.
Projekt Občan K
Ztohoven v Prahe vystavili občianske preukazy zaliate do plexiskla. Podľa serveru iDnes sú na nich počítačom upravené fotografie členov skupiny, inak sú však pravé. Nápad im údajne prešiel preto, že pri vybavovaní preukazu stačí na políciu priniesť už hotovú fotografiu.
Umelci tvrdia, že pod falošnou identitou volili, cestovali a dokonca sa oženili. Projektom Občan K chceli upozorniť na ľahké zneužitie identity. Polícia zasiahla minulý piatok, po dvoch dňoch od happeningu angažovanej výtvarnej skupiny. Jej šéfa Romana Týca zadržala a doklady dala na expertízu.
Paroubek: Polícia by im mala poďakovať
Paroubek sa Ztohoven zastal na svojej facebookovej stránke. „Niekoho, kto ma naozaj nepozná a podliehal niekoľko rokov mediálnemu klišé v súvislosti so zásahom polície na CzechTeku, týmto názorom možno prekvapím,“ začal svoj komentár expremiér, ktorý nariadil v roku 2005 tvrdý zákrok proti účastníkom tanečnej párty.
„Naozaj si však myslím, že projekt Ztohoven je počinom chvályhodným a zaujímavým. Skupina ukázala, aké je jednoduché niekomu ukradnúť život a zneužiť ho. Polícia by mala umelcom poďakovať,“ dodal Paroubek s tým, že o prípad sa bude ďalej zaujímať ako poslanec.
Nie je čo oslavovať
U Ztohoven však nepochodil. „So spomienkou na Paroubkovo správanie v rámci brutálneho policajného zákroku na účastníkov CzechTeku v roku 2005 vnímame jeho dnešné slová ako nepodarený a zlý vtip. S touto osobou nechceme mať nič spoločné,“ citoval Týca server Týden.cz.
Ztohoven sa preslávila napríklad prepašovaním jadrového výbuchu do vysielania Českej televízie či dotvorením pražskej pamätnej dosky k 17. novembru 1989 o vztýčené prostredníky a slogan Nie je čo oslavovať.