Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
BRATISLAVA. Je krátko pred piatou hodinou ráno. Nad jedným z kameňov sa zrazu zjaví záblesk svetla.
Spoza monumentu, na mieste, ktoré vytýčili zrejme už pred tisícročiami, sa pomaly vyšplhá Slnko. Je letný slnovrat a na Salisburskej planine v anglickom grófstve Wiltshire sa zišli tisícky ľudí. Pri kamennom Stonehenge si chceli uctiť pohanských predkov a ich vieru.
Vítanie Slnka rôznymi priaznivcami novopohanských náboženstiev či hnutí new age patrí k tradičnému folklóru megalitickej stavby. Vlani prišlo dokonca až 35-tisíc ľudí, britská polícia tvrdí, že v pondelok to bolo zhruba o pätnásťtisíc menej.
Pracovný deň odradil
Kým minulý rok vyšiel slnovrat na nedeľu, teraz sa začínal pracovný týždeň a viacerí návštevníci utekali priamo z „oslavy“ do práce. „Bol to pokles, čo pre nás znamená, že všetko ide o dosť jednoduchšie,“ povedal pre BBC Peter Carson z vládnej organizácie Anglické dedičstvo, ktorá kruhovú stavbu spravuje. Čakanie na slnko sa nezaobišlo bez konfliktov s políciou. Tá musela zatknúť viac ako tridsať ľudí. Príčinou boli najmä drogy.
Stonehenge, ktorý vznikol vo viacerých etapách pred 3tisíc až 1600 rokmi pred naším letopočtom, mohol slúžiť na presné určovanie slnovratu a od toho sa odvíjajúcich rituálov. Iní tvrdia, že stavba je veľkým astronomickým kalendárom či pohrebiskom. Jednoznačný význam stavby však stále nie je známy.
Až priamo v strede
To tisíckam návštevníkov neprekážalo. Správcovia ich pustili až dovnútra kamenného kruhu, kam sa verejnosť dostane iba výnimočne. Dôvodom je poškodzovanie megalitov. „Znovu som sa spojila so zemou a vzduchom, čo dýchame,“ komentovala udalosť podľa agentúry AP Gina Prattová. Sama sa považuje za čarodejnicu.