SME

Egon Ronay: Maďar, ktorý učil Britov variť

Syn majiteľa vychytenej budapeštianskej reštaurácie učil Britov, čo je dobrá kuchyňa. Jeho knižní sprievodcovia po britských reštauráciách boli bestsellermi a jeho jazyk mal hodnotu 250-tisíc britských libier.

Egon Ronay s manželkou (pár vpravo) pri odovzdávaní cien.Egon Ronay s manželkou (pár vpravo) pri odovzdávaní cien. (Zdroj: FOTO - www.google.com)



Na začiatku kariéry Egona Ronaya (24.7.1915- 12.6.2010) bol asi gastronomický šok. Každý, kto vyrastal ako rozmaznaný synček v rodine majiteľa vychytenej budapeštianskej reštaurácie a ocitol sa ako chudobný utečenec vo Veľkej Británii, ktorá mala všetko, len nie dobrú kuchyňu, ho prežiť musel. Egon Ronay z traumy urobil výhodu a stal sa kritikom britských reštaurácií. Jeho knižní sprievodcovia po britských reštauráciách boli bestsellermi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britské noviny o ňom písali, že pre zvýšenie ich úrovne urobil naozaj veľa. Naučil Britov, že musia byť nároční zákazníci a požadovať kvalitu. Muž, ktorý si dal poistiť svoj jazyk na 250-tisíc britských libier, zomrel minulú sobotu vo veku 94 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

ronayweb.jpg

Egon Ronay vedel, čo chutí. FOTO - TASR/AP

Nadanie po otcovi

Ronayov otec, ktorý zdedil gastronomický biznis po svojom otcovi, platil svojho času piate najvyššie dane v Budapešti. Jedináčikovi Egonovi nič nechýbalo. Letá trávil v najlepších letoviskách, spával v špičkových hoteloch a jedol najvyberanejšie jedlá. Vyštudoval právo a žil si na úrovni. Čakalo sa, že prevezme otcove reštaurácie, kde kuchárov vychovávala jeho mama.

Prišla však druhá svetová vojna a Ronay podľa vlastných slov musel narukovať do maďarskej armády spriatelenej s Hitlerom. Vtedy už bol ženatý s prvou ženou Editou. Mal s ňou dve dcéry. Keď pripravovali o ňom encyklopedické heslo do publikácie Kto je kto, trval na tom, aby zmienku o prvej manželke vyhodili. Nebola to jediná tajnosť, čo mal pred svetom. V Británii, ktorá v roku 1941 vyhlásila Maďarsku vojnu, sa dobre nevynímal utečenec, čo bojoval v nepriateľskej armáde.

SkryťVypnúť reklamu

Ronay vo svojom životopise napísal, že v roku 1943 z maďarskej armády dezertoval a ukrýval sa v budapeštianskom podzemí. Keď mesto ostreľovali Rusi, zničili Ronayovu reštauráciu. Egon sa musel opäť skrývať, tentoraz preto, že slúžil v kolaborantskej armáde. Keď sa vojna skončila, prišli jeho rodičia o všetok majetok a ako buržoázne živly ich komunistický režim poslal na vidiek.

Útek do Británie

Egonovi sa v roku 1946 podarilo dostať do Británie. Ako presvedčil imigračných úradníkov, aby mu udelili štatút utečenca, nevedno. Jeho priatelia hovorili, že tento nízky, ale šarmantný Maďar vedel predať aj dažďovú vodu. Rýchlo sa zamestnal ako manažér v reštaurácii. Na začiatku 50. rokov už vlastnil svoj podnik s kuchárom, ktorého si pozval z francúzskej Riviéry. Pre Londýnčanov, ktorí povojnové roky prežívali na jedlách uvarených z potravín na prídel, to bol príjemný šok. Ronayova kuchyňa zaujala vtedajšiu tlač aj odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

knihaweb.jpg

Ronayov slávny sprievodca britskou kuchyňou. FOTO - www.google.com

Začal písať o jedle a reštauráciách do novín. Stĺpček mu vydržal šesť rokov, potom sa rozhodol vydať sprievodcu po reštauráciách. Vyšiel v roku 1957 a bol to úspech. Potom ich vydával ročne s tímom profesionálnych anonymných kritikov reštaurácií. Sám ročne ohodnotil asi 250 podnikov. Od luxusných reštaurácií po krčmy či rýchle občerstvenie na letisku. Ronay s kritikou reštaurácií a ich známkovaním na spôsob francúzskeho Michelinu vydržal takmer tri desaťročia, potom firmu predal. Hoci dobre poznal iba stredoeurópsku a francúzsku kuchyňu, kompenzoval to ostrým jazykom a obchodníckym talentom.
Hoci do Británie prišiel s deravým vreckom, trvalo mu necelých desať rokov, aby si kúpil vidiecky dom a vrátil sa k životnému štýlu, ktorý viedol v predvojnovej Budapešti. Ešte raz sa oženil, a od 69. narodenín odmietal uvádzať svoj vek.

SkryťVypnúť reklamu

Keď začínal podnikať, vyhlásil, že zaznávaná britská kuchyňa raz predčí francúzsku. V jeho nekrológu napísali, že aj jeho zásluhou je to dnes takmer tak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 555
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 028
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 145
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 759
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 3 036
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 748
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 648
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Tohtoročný klimatický summit bude hostiť Brazília.


TASR
Južný Sudán je najmladším štátom sveta uznávaným OSN.

Odľahlé oblasti sú dostupné iba letecky.


TASR
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Leavittová sa odmietla vyjadriť k podrobnostiam dohody.


TASR 1
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján.

Pokúsili sa bombardovať oblasť, kde sme mali rokovanie, uviedol.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu