LONDÝN, BRATISLAVA. „De Gaulle! Prestaňte už s de Gaullom!“ hneval sa v minulosti viackrát francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, keď mu vyčítali, že si nedostatočne ctí odkaz lídra francúzskeho odboja.
Od piatku však Sarkozymu nikto nevezme, že si ako prvý francúzsky prezident uctil miesto, kde Chales de Gaulle odštartoval víťazný odboj proti nacistom. Prezident navštívil v Londýne rozhlasové štúdio BBC, z ktorého francúzsky generál vyzval svojich spoluobčanov na vzdor proti okupantom.
Veľké slová, malý dosah
V slávnom rozhlasovom prejave z 18. júna 1940 sa veliteľ vyhlásil za lídra slobodných Francúzov. „Čokoľvek sa stane, plameň francúzskeho odboja nesmie vyhasnúť a ani nevyhasne,“ povedal de Gaulle národu.
Ako však pripomína BBC, v čase svojho prejavu nebol považovaný za žiadneho záchrancu. V Británii bol vtedy len druhý deň, z Francúzska ušiel v čase, keď sa nová vláda na čele s maršalom Pétainom dohadovala s Nemcami na prímerí.
Jeho požiadavku prehovoriť k Francúzom najskôr britské úrady zamietli. Názor zmenili, až keď zasiahol premiér Winston Chuchill.
Keď napokon začal de Gaulle hovoriť do rozhlasového mikrofónu, veľa Francúzov ho nepočulo. Mnohí odbojári boli ešte len na ceste z Francúzska a prejav sa k nim dostal cez regionálne denníky. Časť londýnskych exulantov si ho prečítala na pouličných plagátoch.
Nicolasovi Sarkozymu, britskému premiérovi Davidovi Cameronovi, ich manželkám a kráľovskej rodine ho včera predniesla žiačka Francúzskeho lýcea v Londýne.
Generála nenahrali, vrátil sa
Hoci prejav je vyrytý napríklad pod parížskym Víťazným oblúkom, originálna nahrávka sa nezachovala. De Gaulla totiž prvýkrát nenahrávali. Nahnevaný veliteľ musel prísť do štúdia opäť o štyri dni neskôr.
Video: De Gaullov prejav z 22. júna
Až vtedy zanechal verziu aj pre ďalšie generácie. Vrátane svojho nasledovníka na poste hlavy štátu, ktorého pravicový denník Le Figaro v piatok predsa len nazval gaullistom.