Reykjavík 14. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí NATO a ich ruský partner Igor Ivanov dosiahli dnes v islandskom Reykjavíku dohodu o vytvorení novej Rady NATO-Rusko, ktorá pozdvihne vzájomné vzťahy aliancie s Moskvou na kvalitatívne novú úroveň a podľa mnohých definitívne ukončí obdobie studenej vojny.
"Dosiahli sme dohodu o princípoch, pravidlách fungovania a pracovnom programe úplne nového orgánu, Rady NATO-Rusko," oznámil na tlačovej konferencii generálny tajomník aliancie George Robertson.
Vytvorenie novej rady vo formáte "dvadsiatky" s Ruskom, ktoré bude sedieť za jedným stolom ako rovnocenný partner, ukazuje podľa neho odhodlanie pracovať spoločne ešte užšie ako kedykoľvek predtým. "Dáva nám štruktúru, v rámci ktorej to môžeme robiť ako skutoční partneri," vyhlásil Robertson.
Rusko bude v novom orgáne sedieť za jedným stolom rovnocenne vedľa 19 členských štátov NATO, s ktorými bude diskutovať a spoločne rozhodovať o viacerých oblastiach spoločného záujmu.
Ako oznámil Robertson, pôjde o boj proti terorizmu, krízový manažment, odzbrojovanie, kontrolu zbrojenia, výskum a záchranné operácie na mori, vojenskú spoluprácu, reformu obrany, civilné krízy a niektoré ďalšie oblasti. "A toto je len úvodný zoznam," uviedol šéf NATO.
Podľa Ivanova však vytvorenie novej rady neznamená, že Rusko zmenilo napríklad svoj postoj k pripravovanému rozšíreniu. "Len mechanické rozšírenie podľa nás neposilní bezpečnosť ani NATO, ani krajín, ktoré sa chcú stať jeho členmi," vyhlásil Ivanov. Každá krajina je však podľa neho oprávnená samostatne sa rozhodnúť, do ktorých medzinárodných organizácií chce vstúpiť a nikto iný nemá právo toto rozhodnutie vetovať.
Robertson na margo Ivanovových slov poznamenal, že vytvorenie novej rady ešte neznamená, že NATO a Rusko budú mať vo všetkých otázkach rovnaký názor. "Ani členovia NATO medzi sebou vždy so všetkým nesúhlasia," povedal.
Zdôraznil, že nový orgán v žiadnom prípade nenaruší samostatnosť aliancie či Ruskej federácie. Ako príklad oblasti, kde Rusko nebude mať právo zasahovať do rozhodnutí NATO, uviedol uplatňovanie článku č. 5 o kolektívnej obrane. Moskva nebude tiež môcť vetovať rozhodnutia aliancie o rozšírení.
Nový orgán, ktorý sa prvýkrát zíde na najvyššej úrovni 28. mája na summite NATO-Rusko v Ríme, nahradí doterajšiu Stálu zmiešanú radu NATO-Rusko, ktorá zasadala vo formáte 19+1 a bola iba konzultatívnym orgánom. Rusko sa často sťažovalo, že aliancia mu len predkladala hotové rozhodnutia a premenovalo starú radu na "19 proti jednému".
Podľa diplomatov by sa mala Rada NATO-Rusko stretávať aspoň raz mesačne na úrovni veľvyslancov, prípravný výbor bude rokovať najmenej dvakrát za mesiac.
Generálny tajomník NATO Robertson označil dnes dosiahnutú dohodu s Ruskom za "historickú, či dokonca revolučnú" udalosť. Britský minister zahraničia Jack Straw zasa hovoril o "pohrebe studenej vojny".
Diplomati pripomínajú, že k dohode o vybudovaní nových vzťahov NATO s Ruskom dochádza symbolicky práve v meste, kde sa v roku 1986 uskutočnila historická, avšak neúspešná schôdzka vtedajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana a jeho sovietskeho partnera Michaila Gorbačova.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed