HELSINKI, BRATISLAVA. Inde v Európe také niečo nepoznajú, Fínsko to zažije už druhýkrát. Povedú ho dve ženy naraz. Premiér Matti Vanhanen odstúpil a nahradí ho s najväčšou pravdepodobnosťou nová šéfka jeho Strany stredu Mari Kiviniemiová. Pridala by sa tak k prezidentke Tarji Halonenovej ako druhá žena na čele krajiny.
„Je to výnimočná situácia, inde sa to ešte nestalo,“ hovorí SME profesorka ženských štúdií Tuija Pulkinnenová z Helsinskej univerzity. Vo Fínsku však v roku 2003 už dve ženy vládli. Prvá fínska premiérka Anneli Jäätteenmäkiová vtedy musela odstúpiť pre škandál už dva mesiace po nástupe.
Kiviniemiová prichádza s čistým štítom po tom, čo Vanhanen v decembri oznámil odstúpenie. Oficiálne zo zdravotných dôvodov, špekuluje sa však aj o škandále s financovaním kampane strany a milostnej afére.
Sivá myš, čo si poradí O Kiviniemiovej (41) sa hovorí, že je netypicky mladou kariérnou političkou. V politike je už od roku 1995. „Opisujú ju ako sivú myš, ktorá nie je ničím výnimočná, nevyrába škandály, ale má dôveru, že vie riešiť problémy,“ hovorí Pulkinnenová. Chýbajúcu charizmu už vyčítali aj nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a časopis Forbes ju viackrát označil za najmocnejšiu ženu sveta.
Kiviniemiová, ak ju v utorok zvolia, by mala krajinu viesť do budúcoročných volieb.
Známe premiérky
Angela Merkelová: nemecká kancelárka, posledné štyri roky bola prvá v rebríčku najmocnejších žien sveta. Margaret Thatcherová: bývalá britská premiérka prezývaná „železná lady“ pre tvrdé ekonomické opatrenia a postoje. Indira Gándhíová: trojnásobná indická premiérka, najdlhšie slúžiaca premiérka na svete.
Podľa fínskeho chargé d'affaires na Slovensku Aleksiho Vakkuriho ženy v politike vo Fínsku nie sú ničím výnimočným. „Rovnosť vo všetkých oblastiach je charakteristická pre severské krajiny a sme na ňu hrdí,“ hovorí Vakkuri.
Ženy vo Fínsku si vydobyli volebné právo aj právo kandidovať vo voľbách medzi prvými, už v roku 1906. Vo fínskom parlamente sedí asi 40 percent žien a zo súčasných 20 ministrov je 11 žien. Aj v europarlamente sedí za Fínsko väčšina žien, medzi nimi aj bývalá fínska premiérka. Na porovnanie, v slovenskom parlamente bude len asi 15 percent žien. Na druhej strane máme šancu na prvú premiérku v slovenskej histórii.
Svetové priekopníčky Premiérky a prezidentky sa neraz zapísali do histórie. Lotyšská prezidentka VairaVike Freibergová bola serióznou kandidátkou na pozíciu prvej prezidentky Európskej únie. Bénazír Bhuttová v Pakistane bola prvou ženou premiérkou v moslimskom svete. Islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová je zas prvou otvorene lesbickou šéfkou vlády v Európe. Fínka ešte na historický zápis čaká.