BRUSEL. O tomto rozhodnutí informovala agentúra Reuters.
Opatrenia presahujú sankcie, ktoré voči Iránu prijalo 10. júna OSN a ktoré majú tlačiť na Teherán, aby obnovil rokovania o svojom programe obohacovania uránu. Západné krajiny sa totiž obávajú, že jeho cieľom je výroba jadrových zbraní. Irán však popiera, že by bol zameraný na iné účely ako energetické.
Kroky EÚ, ktoré by mohli nadobudnúť účinnosť v priebehu pár týždňov, sa budú okrem kľúčových energetických sektorov ropného a plynového priemyslu zameriavať aj na obchod, bankovníctvo a poisťovníctvo či iránsky sektor dopravy.
Sankcie namierené voči iránskemu energetickému sektoru zakážu "nové investície, technickú podporu a transfery technológií, zariadení a služieb spojených s touto oblasťou, najmä s oblasťou rafinovania, skvapalňovania a technológií skvapalneného zemného plynu," dohodli sa hlavy štátov a vlád na pravidelnom summite.
Tieto sankcie prekračujú očakávania niektorých diplomatov a pravdepodobne vytvoria silný finančný tlak na Irán, ktorý je piatym najväčším exportérom ropy, ale s malými kapacitami pre jej rafinovanie.
"Európska únia hlboko ľutuje, že Irán nevyužil mnohé príležitosti, ktoré dostal, aby upokojil obavy medzinárodného spoločenstva ohľadom svojho jadrového programu," vyjadrili sa lídri EÚ.
Rusko: Vyvodíme z toho závery
MOSKVA. Rusko vo štvrtok podrobilo tvrdej kritike USA a Európsku úniu za prijatie dodatočných sankcií voči Iránu nad rámec tých, ktoré minulý týždeň s podporu Moskvy prijala Bezpečnostná rada (BR) OSN. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov tlmočil postoj ruskej vlády, ktorá považuje ďalšie obmedzujúce kroky voči islamskej republike za škodlivé a v tejto súvislosti varoval západné krajiny pred stratou ruskej podpory ohľadom konania voči nejasným iránskym jadrovým aktivitám.
"Sme veľmi sklamaní z USA a EÚ, ktoré nevypočuli naše výzvy na vyhnutie sa prijatiu ďalších sankcií," vyhlásil vo štvrtok Rjabkov. Ten zároveň dodal, že Rusi z tohto konania "vyvodia konkrétne závery pre ďalšiu spoluprácu" so západnými krajinami, ktoré sú stálymi členmi BR OSN.
Jednostranné sankcie nad rámec OSN sú nielen škodlivé, ale naviac podkopávajú základy spoločnej práce stálych členov Bezpečnostnej rady, dodal.
SITA