Kým prezident Barack Obama sľuboval v televíznom prejave Američanom, že škody v Mexickom zálive zaplatí spoločnosť BP, vedci opäť zvýšili odhady úniku ropy.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Toľko ropy ľudská činnosť v čase mieru možno ešte do prírody nevypustila. Vyzerá to tak, že ropná škvrna, ktorá mesiac a pol rastie v Mexickom zálive, bude najväčšia v dejinách.
Zvýšili odhady
Vyplýva to z najnovších odhadov amerických vedcov, ktorí v utorok spresnili údaje o tom, koľko ropy z potopeného vrtu Deepwater Horizon uniká do mora pri americkom pobreží. Doterajšie odhady 20-tisíc až 40-tisíc barelov zvýšili na 35 až 60-tisíc barelov denne.
Havária BP
Koncom apríla sa po výbuchu potopila ropná plošina Deepwater Horizon. Rýchlo sa zistilo že ropa vyteká do mora. Spoločnosti BP zlyhali viaceré pokusy zastaviť únik. Prvé odhady, že vyteká tisíc barelov denne, sa zvýšili až na 60-tisíc. Ide o najväčšiu ekologickú katastrofu v dejinách USA.
Znamená to, že ekologická katastrofa môže prekonať haváriu vrtu Ixtoc z roku 1979 pri Mexiku. Tá sa doteraz považuje za najväčší únik ropy počas nehody. Celkovo viac ropy do prírody vypustili iba irackí vojaci, keď sa po vojne v roku 1991 sťahovali z Kuvajtu.
Nepríjemné správy prišli americkému prezidentovi Barackovi Obamovi práve v deň, keď sa vôbec prvýkrát rozhodol vyjadriť k ekologickej katastrofe v priamom televíznom prejave z Oválnej pracovne.
Obama: Je to epidémia
Američanom v príhovore predstavil bojový plán, ako vyčistiť a obnoviť zasiahnuté oblasti. Bol jasný v tom, kto to uhradí. „Donútime spoločnosť BP, aby to zaplatila,“ povedal Obama. Podľa prezidenta je to najhoršia environmentálna katastrofa, akej musela kedy Amerika čeliť. „Na rozdiel od zemetrasenia či hurikánu to nie je udalosť, ktorá trvá minúty. Skôr je to epidémia, ktorá môže trvať mesiace, dokonca roky,“ povedal Obama.
Prezident pripomenul aj snahu znížiť závislosť od ropy a využívať viac alternatívne zdroje. Podľa niektorých kritikov však veľa nového nepovedal a konkrétne riešenia nespomenul.
Zastaviť únik sa podarí spoločnosti BP najskôr až v polovici augusta, keď vyvŕta dva nové vrty, ktoré uvoľnia tlak. Dovtedy chce spoločnosť zbierať časť unikajúcej ropy do kontajnerov.
Zaplatia 20 miliárd dolárov Spoločnosť v stredu súhlasila, že zaplatí 20 miliárd dolárov do fondu, z ktorého sa budú uhrádzať nároky ľudí, ktorých práca a život utrpeli v dôsledku ekologickej katastrofy v Mexickom zálive. Informovali o tom ešte pred zverejnením dohody pod podmienkou anonymity vládni predstavitelia.
Na nezávislý fond bude dohliadať advokát Kenneth Feinberg, ktorý mal na starosti aj vyplácanie odškodného rodinám obetí teroristických útokov z 11. septembra 2001. Barack Obama dohodu oznámi po skončení rokovaní s predstaviteľmi BP v Bielom dome v neskorších hodinách. Čiastka, s ktorou prezident v stredu súhlasil, sa však ešte zďaleka nepovažuje za konečnú.
FOTO - SITA
Ako havária vznikla