ŠTRASBURG. Členské krajiny Európskej únie sa môžu slobodne a individuálne rozhodnúť o potenciálnej inštalácii celotelových skenovacích zariadení, uviedla vo svojom utorkovom vyhlásení Európska komisia. Tá reagovala na pondelkové rozhodnutie talianskej vlády, ktorá potvrdila zavedenie skenerov na všetkých letiskách a železničných staniciach na Apeninskom polostrove od budúceho mesiaca. Ako v tejto súvislosti povedal eurokomisár pre dopravu Sim Kallas, postoj EÚ sa v tejto záležitosti nezmenil, no nainštalované zariadenia musia byť v súlade so spoločnými bezpečnostnými štandardami EÚ a zároveň v súlade so zdravotnými a ľudskoprávnymi normami únie.
Brusel v tejto súvislosti potvrdil, že sa nechystá vyvíjať tlak na členské krajiny únie, ktorú do zavedenia celotelových skenerov tlačia USA po decembrovom incidente počas letu z Amsterdamu do Detroitu. Celotelové skenery síce poskytujú možnosť zvýšenia bezpečnosti cestujúcich, no nie sú všeliekom, dodal Kallas.
Európske krajiny sa k novým skenerom stavajú prevažne zdržanlivo. Zatiaľ ich zaviedli do praxe iba vo Veľkej Británii a Holandsku. Vo všeobecnosti sa európski lídri obávajú narušenia súkromia pasažierov, ktorým nové skenery spriehľadňujú odev. Pracovník, ktorý ich kontroluje, tak môže nielen odhaliť materiály či látky, ktoré majú na tele, ale zároveň im vidí citlivé telesné partie. Mnohí však upozorňujú aj na obavy z možných zdravotných komplikácií v súvislosti s novými prístrojmi.