BRUSEL.
Európska komisia tak od dnešného dňa prostredníctvom komisárky pre vnútorné záležitosti Ceciliu Malmströmovú môže začať vyjednávanie s Radou EÚ a najmä s Európskym parlamentom, ktorý už raz nesúhlasil s verziou dohody.
Podľa europoslancov vo februári niektoré state dohody neboli v súlade s ochranou osobných dát v Európe - teraz by sa hlasovanie o dohode znovu mohlo dostať na program na júlovom plenárnom zasadnutí EP.
"Koncept novej dohody znamená zlepšenie oproti dočasnej platnej dohode a rešpektuje výhrady EP i Rady EÚ. Vyzývam obe inštitúcie, aby teraz prijali kroky na implementáciu dohody v čo najkratšom čase," apelovala na ďalšie čelné inštitúcie EÚ Malmströmová.
Dohoda sa vzťahuje najmä na dôverné dáta, ktoré spravuje spoločnosť SWIFT. Európska dvadsaťsedmička navyše bude mať možnosť využiť kedykoľvek na kontrolu implementácie dohody pracovnú skupinu.
Vyjednaný dokument umožňuje americkým úradom pre vyšetrovanie nahliadnuť do šanónov finančných inštitúcií a hľadať súvislosti medzi finančnými transakciami, avšak iba v prípade vypátrania teroristov alebo subjektov s nimi spolupracujúcich.
Oprávnenosť žiadosti o poskytnutie potrebných informácií a zachovanie minimálneho zásahu do súkromia jednotlivcov či firiem bude skúmať Europol; pokiaľ americká strana nedodá dostatočné odôvodnenie k žiadosti, informácie sa nevydajú.