BRATISLAVA. Dohodu predstavila europoslancom v Štrasburgu eurokomisárka Cecilia Malmströmová, ktorá ju s USA za Európsku komisiu vyjednávala.
Európsky parlament vo februári provizórnu verziu tejto dohody zamietol pre obavy zo zachovania bezpečnosti citlivých osobných údajov. Nový návrh je však podľa Malmströmovej prepracovaný a súhlas europoslancov tak pravdepodobne získa. Mohlo by sa tak stať už v júli.
Provizórna dohoda počítala s tým, že Američania budú mať pri nahliadnutí do európskych záznamov o bankových transakciách prostredníctvom medzinárodnej bankovej siete SWIFT väčšiu právnu istotu. Mala by platiť deväť mesiacov a počas tohto času by sa malo potom pripraviť konečné znenie dokumentu, ktoré teraz prijala Európska komisia. Aby dohoda mohla vstúpiť do platnosti, musí ju ešte schváliť nielen európsky zákonodarný zbor, ale aj krajiny únie, ktoré zastupuje Rada Európskej únie.
Americkí vyšetrovatelia budú mať prístup k citlivým dátam, ako sú napríklad príjemca a odosielateľ konkrétnej transakcie, ich mená, adresy a rodné čísla a aj identifikačné čísla. Európska únia môže dáta blokovať, mazať a filtrovať. Spojené štáty tiež musia spolupracovať s Europolom a európskym úradom pre súdnu spoluprácu Eurojust. Brusel tiež vyžaduje, aby Washington Bruselu poskytol rovnaké dáta, ak únia vytvorí podobný protiteroristický program.