Paríž/Jeruzalem 14. mája (TASR) - V izraelskej pravicovej strane Likud sa začal 1,5 roka pred parlamentnými voľbami medzi jej dvoma vysokými predstaviteľmi, premiérom Arielom Šaronom a bývalým premiérom Benjaminom Netanjahuom, tvrdý a neľútostný boj. V noci na nedeľu bývalý premiér B. Netanjahu pripravil terajšiemu predsedovi vlády Arielovi Šaronovi jednu z najponižujúcejších porážok, komentuje v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.
Ústredný výbor strany Likud na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom delegáti rokovali o možnosti vytvorenia palestínskeho štátu, odmietol návrhy Ariela Šarona 59 percentami hlasov. Je to ťažká politická porážka pre súčasného predsedu strany Likud, konštatuje denník.
Už niekoľko mesiacov sa B. Netanjahu pripravoval na útok proti terajšiemu izraelskému premiérovi. Až doteraz sa Netanjahu uspokojoval s kritizovaním Šarona pre jeho "mäkkosť" proti palestínskemu prezidentovi Jásirovi Arafatovi a Palestínčanom. Kritiky Šaronovi neškodili, lebo mal veľkú popularitu medzi členmi strany. Okrem toho si ako pozitívum môže pripísať fakt, že v predchádzajúcich parlamentných voľbách zvíťazil nad Ehudom Barakom zo Strany práce. Ten predtým vo voľbách vyhral nad Netanjahuom, pripomína denník.
Netanjahu sa rozhodol, že zaútočí proti Šaronovi v rámci strany Likud s úmyslom politicky otriasť Šaronovou vládou. Príležitosť na to dostal vo februári tohto roku po vyhlásení, v ktorom Šaron po stretnutí s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom vo Washingtone akceptoval princíp vytvorenia palestínskeho štátu, aj keď predložil podmienky, ktoré treba splniť pred realizovaním návrhu. Toto vyhlásenie Netanjahuovi umožnilo zvolať mimoriadny zjazd Ústredného výboru Likudu, na ktorom požiadal jeho členov, aby hlasovali o rezolúcii proti vytvoreniu palestínskeho štátu "západne od Jordánu" - teda v Predjordánsku a pásme Gazy.
Šaron odmietol kompromisné riešenie a pustil sa do konfrontácie s Netanjahuom tým, že predložil vlastnú rezolúciu. Vyzval členov výboru, aby hlasovali za jeho návrhy. Práve v tom utrpel v nedeľu prehru. Hlasovanie odsúdili všetky arabské krajiny, Európska únia pripomenula, že jej postoj, podobne ako aj USA, je za vytvorenie dvoch štátov existujúcich vedľa seba.
Prudký priebeh schôdze, na ktorej okrem urážok sa zástancovia oboch táborov pustili do seba, prekvapila izraelských politických pozorovateľov a novinárov.
Ako napísal izraelský komentátor, v nedeľu "fakticky vyhral Šaron, lebo úspešne pred celým svetom a izraelskou verejnosťou zložil prvú skúšku štátnika a ukázal, že je schopný zaplatiť aj politickú cenu, aby obhájil záujmy štátu". Podľa denníka Maďariv A. Šaron údajne niektorým členom Likudu povedal: "Skutočným ústredným výborom je izraelský ľud."