Londýn 14. mája (TASR) - Dobrá správa je, že sa dohodli, zlá, že obe strany neboli oveľa ambicióznejšie - komentuje dohodu ruského a amerického prezidenta o znížení jadrových hlavíc britský denník Financial Times.
Američania na základe dohody uložia väčšinu rakiet len pod zámku do skladu, a pritom sa mohli dohodnúť na oveľa väčšom znížení počtu hlavíc bez toho, aby ohrozili strategickú rovnováhu.
Formálna zmluva napriek silnému odporu ministra obrany Rumsfelda znamená však ideologickú zmenu americkej administratívy, ktorá po nástupe tvrdila, že dohody o kontrole zbraní sú prežitkom studenej vojny.
Podľa prezidenta Busha má táto dohoda zlikvidovať dedičstvo studenej vojny, no tá sa už de facto skončila pred desiatimi rokmi - pokračuje denník Financial Times - a nie je jasné, načo si Washington alebo Moskva potrebujú zachovať 2000 jadrových hlavíc, najmä keď sa toľko hovorí o hrozbe rozširovania jadrových zbraní.
Nebolo by bezpečnejšie okamžite a navždy ich zlikvidovať? pýta sa denník, ktorý nepochybuje o tom, že Moskva by bola ochotná zájsť so znížením počtu zbraní oveľa ďalej. Ruské zbrane sú zastarané a práve to je podľa Financial Times skutočným dôvodom konca studenej vojny.
Zápas jednoznačne vyhráva Amerika a preto mal byť Bush v dohode o znížení počtu jadrových hlavíc ambicióznejší, uzatvára britský denník svoj komentár.