LONDÝN. Veľké ropné koncerny sa kvôli katastrofe v Mexickom zálive prvý raz postavili proti spoločnosti British Petroleum (BP). Exxon, Shell, Chevron a ConocoPhillips kritizujú britskú spoločnosť a tvrdia, že sa katastrofe dalo predísť. Uvádza to v dnešnom vydaní britský časopis Financial Times (FT).
Podobne sa vraj šéfovia spomínaných koncernov vyjadria aj v utorok (15. 6.) v rámci vypočúvania v americkom Kongrese. Podľa FT tvrdia, že pri dodržiavaní "najvyšších štandardov odvetvia" sa takéto nehody nemôžu stať. Koncerny tým chcú docieliť, aby Spojené štáty a ďalšie krajiny nepristúpili k sprísneniu predpisov týkajúcich sa hĺbkovej ťažby ropy.
Washington už na 6 mesiacov zastavil hĺbkovú ťažbu v Mexickom zálive. Od polovice apríla, kedy vybuchla a potopila sa ropná plošina Deepwater Horizon, sa do mora vylieva obrovské množstvo ropy.
Akcie firmy padajú
Katastrofa stála koncern BP už 1,3 miliardy eur. Podľa správy spoločnosti sa jej pracovníkom podarilo zachytiť 127.000 barelov (barel = 159 litrov) vytečenej suroviny. Koncern už uhradil 25.500 z 51.000 žiadostí o náhradu škody. Poškodeným vyplatil 50,94 milióna eur.
Akcie BP dnes klesli o 2 %, kým v piatok (11.6.) zaznamenali mierny vzostup. Akcie koncernu stratili od 20. apríla, keď došlo na plošine k výbuchu a onedlho aj k jej zrúteniu do mora, viac ako 33 %. Je dosť pravdepodobné, že sa koncern po masívnom politickom tlaku rozhodne dividendy nevyplatiť. V tomto štvrťroku by mala ich hodnota dosiahnuť asi 2 miliardy eur.
V stredu (16. 6.) by sa mal americký prezident Barack Obama stretnúť so šéfom dozornej rady BP Carlom-Henricom Svanbergom a asi aj so šéfom BP Tonym Haywardom.
Chcú priviesť potrubie z Brazílie
Energetický koncern chce do konca júna odčerpať z vrtu v Mexickom zálive denne viac než 50 tisíc barelov (8 miliónov litrov) ropy. Vyplýva to z nového plánu, ktorý spoločnosť v pondelok predstavila Bielemu domu, informoval predstaviteľ americkej vlády. Na základe plánu má BP priviezť loď z Južnej Ameriky, dva ďalšie tankery z Európy a flexibilnú odsávaciu rúru z Brazílie, aby bolo možné odčerpávať viac unikajúcej ropy.
Vzhľadom na nové alarmujúce odhady šírenia ropnej škvrny vyzvala americká pobrežná hliadka britský gigant na zvýšenie úsilia pri odstraňovaní ekologickej katastrofy. Podľa aktuálnych odhadov expertov vyteká v súčasnosti z ropného vrtu v hĺbke 1 500 metrov pod hladinou do zálivu denne najmenej 40 tisíc barelov (6,4 milióna litrov) ropy, čo je najmenej dvakrát toľko, ako sa doteraz predpokladalo.