LUXEMBURG. Európska únia chce vytvoriť silnejší diplomatický tlak na Izrael, aby ten zrušil blokádu Palestíny, vyplýva to z dnešných vyhlásení vysokej predstaviteľky Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.
Šéfka diplomacie európskej dvadsaťsedmičky znovu vyhlásila tri roky trvajúcu blokádu za "neakceptovateľnú a kontraproduktívnu".
"Musíme sa hýbať v tom smere, aby sme hľadali možnosti ako dosiahnuť otvorenie prístupov do Gazy. Bolo by to veľkou zmenou pre bežných ľudí, ktorí chcú žiť svoje bežné životy a týmto krokom by sa posilnila aj bezpečnosť Izraela," konštatovala Ashtonová, ktorá sa zúčastní na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné a všeobecné záležitosti, kde by sa malo intenzívne diskutovať aj o ďalšej úlohe únie pri nastoľovaní verejného poriadku v Kirgizsku, ktoré je znovu miestom násilností v posledných dňoch.
"V tomto momente je najdôležitejšie znovu dosiahnuť pokoj v regióne," uviedla Ashtonová.
Vysokú predstaviteľku Európskej únie pre zahraničnú politiku mimoriadne znepokojili aj násilnosti v Kirgizsku. Ashtonová požaduje, aby sa v krajine zrealizovali všetky potrebné kroky, ktoré povedú k sformovaniu stabilnej vlády. Šéfka európskej diplomacie to vyhlásila v pondelok po príchode na rokovanie ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu. Ashtonová je v kontakte so špeciálnym vyslancom únie pre strednú Áziu Pierrom Morelom. Podľa jej slov Morel vycestuje do nepokojného regiónu, aby zistil, akým spôsobom môže únia krajine pomôcť.
"Som veľmi znepokojená víkendovými udalosťami v Kirgizsku," povedala politička. Ako dodala, sú to najhoršie etnické nepokoje od rozpadu Sovietskeho zväzu. Podľa Ashtonovej je podstatné, aby sa všetky strany snažili dohodnúť na zhode. Ministri zahraničných vecí už vyjadrili obavu z možnej občianskej vojny v tomto strategickom štáte, na ktorého území sídli napríklad americká vojenská základňa.
Počet obetí po najnovších etnických nepokojoch v Kirgizsku stúpol na 117. Posledné údaje o krviprelievaní v krajine uviedlo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Pri pouličných nepokojoch medzi Kirgizmi a Uzbekmi zomrelo podľa ministerstva od štvrtka najmenej 117 ľudí, pričom predchádzajúce údaje hovorili o 113 obetiach. Pri násilnostiach utrpelo zranenia ďalších 1 458 osôb.
Počet obetí etnických nepokojov na juhu Kirgizska aj napriek zavedeniu výnimočného stavu a zákazu vychádzania neustále narastá. Stupňujúce sa násilie v Kirgizsku už vyvolalo hromadný exodus tamojších Uzbekov do susedného Uzbekistanu, kde pre nich začali zriaďovať utečenecké tábory. Hranicu údajne prekročilo už vyše 100 tisíc