Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Vlna cunami separatistu Barta De Wevera, ktorá zmení tvár Belgicka. Politické zemetrasenie a historická chvíľa. Médiá vidia výsledky belgických volieb, ktoré sa konali len o deň neskôr ako slovenské, radikálne.
Hlasovanie do čela štátu prvýkrát vynieslo separatistickú stranu, ktorá si želá rozpad krajiny podľa jazykových hraníc. Celkovo separatistické strany vo Flámsku získali takmer polovicu hlasov. Zároveň by po takmer 30 rokoch mohol byť belgickým premiérom frankofónny Valón.
De Wever napriek víťazstvu totiž nestojí o kreslo premiéra aj preto, že by musel ustúpiť zo svojho programu. Chce ho prenechať frankofónovi a favoritom je líder socialistov, ktorí skončili vo voľbách druhí, Elio Di Rupo. Ani on však nechce byť premiérom za každú cenu.
Politológ: Valóni vidia, že je to vážne
V pondelok začal viesť s predstaviteľmi strán belgický kráľ Albert II. konzultácie ohľadne zostavenia vlády. Budú v nej musieť byť aspoň štyri strany. Rokovania zrejme budú pre úplne rozdielne programy strán trvať týždne až mesiace.
Ochotu spolu rokovať však vyjadrili hlavní dvaja víťazi volieb - separatistická Nová flámska aliancia (N-VA) s 27 kreslami a frankofónni socialisti Elia Di Rupa, ktorí získali v 150-člennom parlamente o jedno kreslo menej.
Kompletné výsledky belgických volieb na stránke denníka La Libre Belgique.
Belgicko so štátnym dlhom vyše 100 percent HDP, ktoré má v júli prevziať polročné predsedníctvo Európskej únie, potrebuje novú vládu čo najskôr. Podľa belgického politológa Davea Sinardeta bude do niekoľkých týždňov jasné, či sa dá s De Weverom vytvoriť vládna koalícia.
„Valóni si uvedomujú, že sa deje niečo vážne. De Wever a socialisti budú zodpovední za to, aby našli riešenie (sporov Valónov a Flámov), ktoré však bude veľmi ťažké," hovorí pre SME Sinardet. Na sporoch väčšinových Flámov a chudobnejších frankofónnych Valónov stroskotala aj predošlá vláda. Médiá hovoria o jasnom signáli voličov, že moc sa má posunúť od centrálnej vlády k regiónom.
Rocková hviezda De Wever
De Wever (39), ktorého strana pred desiatimi rokmi neexistovala, je podľa neho „enormne populárny" nielen pre svoje názory, ale aj vďaka komunikačnému nadaniu a strategickému politickému rozmýšľaniu.
Muž, ktorého belgické médiá nazývajú pre charizmu a popularitu flámskym idolom aj rockovou hviezdou, nasadil po voľbách zmierlivý tón voči ostatným flámskym stranám, ale aj voči frankofónom. Sľubuje, že chce tvoriť mosty. Hlavne frankofónne médiá sa však pýtajú, nakoľko je snaha muža, ktorý verí v „postupný rozpad" Belgicka, úprimná.
Víťazný prejav Barta De Wevera
Porazenými volieb sú kresťanskí demokrati úradujúceho premiéra Yvesa Leterma, ale aj flámska Open VLD. Tá spôsobila v apríli pád vlády pre nezhody v riešení jazykovo-politických sporov Valónov a Flámov v okolí Bruselu. Tie budú jednou z prvých vecí na stole novej vlády.