Prieskum amerických geológov zistil, že na území jedného z najchudobnejších štátov sa nachádzajú veľké zásoby lítia, železa či medi.
KÁBUL, BRATISLAVA. Obraz Afganistanu ako chudobnej krajiny, kde ekonomika stojí na pestovaní maku a výrobe ópia, sa v budúcnosti možno zmení.
Krajina má obrovské nerastné bohatstvo a podľa amerických predstaviteľov sa môže stať jedným z najvýznamnejších centier ťažobného priemyslu na planéte.
Lítium, železo či meď
Výšku zásob nerastných surovín zdokumentoval prieskum amerických geológov, o ktorom informoval denník New York Times. Podľa neho krajina disponuje obrovskými ložiskami železa, medi, kobaltu či zlata. Zásobami lítia, využívaného do bateriek notebookov či mobilov, sa Afganistan môže vyrovnať najväčšiemu svetovému producentovi Bolívii.
O nerastnom bohatstve krajiny sa vedelo už predtým. Výskum Američanov, podľa New York Times najkomplexnejší, aký doteraz v Afganistane kto urobil, ukázal, že zásoby sú ešte väčšie. „Za posledných päť desaťročí každý nový prieskum ukáže, že prírodné rezervy sú oveľa väčšie, ako sa predtým predpokladalo,“ reagoval pre AFP hovorca afganského ministerstva baníctva a priemyslu.ň
Pre krajinu, ktorá patrí medzi najchudobnejšie na svete, by rozvoj ťažobného priemyslu mohol byť obrovskou príležitosťou. Vzhľadom na zlú infraštruktúru však môže trvať desaťročia, kým ho začnú naplno využívať.
V afganskom zákone o baníctve z roku 2005 sa píše, že krajina by chcela do tohto segmentu hospodárstva prilákať súkromný sektor. O bohaté ložiská sa v období po páde Talibanu začal zaujímať aj veľký afganský sused - Čína. V roku 2007 vyhrali súťaž o medenú baňu Ajnak, južne od Kábulu. Investícia štyri miliardy dolárov je podľa Reuters najväčšou nevojenskou investíciou, aká doteraz do Afganistanu prišla. O afganské bohatstvo javia záujem aj Američania, India a Rusko.
Pomôže to krajine?
Bohatstvo môže byť pre krajinu požehnaním, ale aj prekliatím. Lokálni lídri sa môžu začať biť o moc nad surovinami s centrálnou vládou, bojovať o ne by mohol aj Taliban. Mnohí varujú aj pred vysokou korupciou v krajine, ktorá môže ovplyvňovať ťažbu. Bývalého ministra baníctva vlani odvolali z funkcie, keď údajne prijal 30–miliónový úplatok, aby tender na ťažbu medi dostala firma z Číny.
„Veľmi pochybujem, že krajina bude schopná správne riadiť tieto zdroje či využiť bohatstvo pre mier a prosperitu Afganistanu,“ povedal miestny analytik Janan Mosazai pre AFP.