TEHERÁN. Pri príležitosti prvého výročia volieb to v rozhovore pre štátnu televíziu povedal v nedeľu iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád.
"Tí, ktorí boli proti (voľbám), boli vlády nespravodlivosti, zasahujúce do (našich) vnútorných záležitostí," povedal Ahmadínežád, ktorého citovala americká spravodajská televízia CNN. "Pripojil sa k nim dokonca aj americký prezident, ktorý bol nováčikom na scéne. Ale iránsky národ ich porazil."
Na margo najnovšej vlny sankcií OSN proti svojmu režimu Ahmadínežád uviedol, že Bezpečnostná rada OSN už nemá "žiadnu legitimitu" a Spojené štáty - jeden z jej piatich stálych členov - naďalej strácajú podporu medzi členskými štátmi.
"Bezpečnostná rada doslova prosila Turecko a Brazíliu, aby hlasovali proti Iránu," komentoval jej stredajšie hlasovanie. "Rana zasiahla americkú svetovú ríšu. Svedčí o tom to, že Spojené štáty teraz musia prosiť ostatné krajiny, aby hlasovali proti Iránu, kým v minulosti používali voči nim silu, aby hlasovali za to, čo chcú. Táto ríša sa bude postupne rozpadať," konštatoval Ahmadínežád.
Celkovo 91 ľudí zatkla v sobotu iránska polícia na prvé výročie sporných prezidentských volieb. Opoziční lídri nakoniec odvolali plánované protesty, keďže nedostali povolenie úradov.
Druhý najvyšší predstaviteľ iránskej polície Ahmad-Réza Radan zdôraznil, že sa sobotňajšie prvé výročie volieb "napriek nepriateľskej propagande" zaobišlo bez nepokojov a rozsiahleho zatýkania.
Vo voľbách z 12. júna 2009 získal druhý prezidentský mandát konzervatívny prezident Mahmúd Ahmadínežád. Legálnosť výsledkov však spochybnila opozícia, čo viedlo k vlne masových pouličných protestov, ktoré si vyžiadali desiatky obetí. Za mrežami skončili tisíce demonštrantov, vyše z nich 100 dostalo dlhodobé väzenské tresty. Dvoch monarchistov popravili a šiesti disidenti v súčasnosti čakajú na popravu.