GAZA. Potrebu zrušenia blokády pásma Gazy dnes počas návštevy tohto palestínskeho územia deklaroval šéf Ligy arabských štátov (LAŠ) Amr Músá. Išlo pritom o jeho prvú cestu do Gazy, odkedy v nej pred troma rokmi získalo moc militantné islamské hnutie Hamas.
Návšteva lídra LAŠ je súčasťou medzinárodného tlaku na ukončenie trojročnej izraelskej blokády. Zároveň ide o najnovší signál, že nedávny krvavý izraelský zásah proti konvoju lodí s pomocou pre Gazu zmiernil diplomatickú izoláciu Hamasu.
"Obliehanie musí prestať," uviedol Músá pre novinárom. "Celý svet teraz stojí s ľudom Palestíny a Gazy."
Ide o významné vyhlásenie, keďže mnoho arabských štátov si drží od Iránom podporovaného Hamasu odstup a jeden z najdôležitejších členov LAŠ napomáha Izraelu v blokovaní Gazy.
Naproti tomu Izrael sa zdá byť čoraz viac izolovanejší pre násilnú operáciu z 31. mája. Izraelský minister obrany Ehud Barak dnes náhle zrušil svoje plány na návštevu Paríža. Jeho úrad uviedol, že dôvodom je formovanie komisie na vyšetrovanie zásahu, pri ktorom na palube jednej z lodí smerujúcich do Gazy zahynulo deväť aktivistov.
Tony Blair dúfa, že blokáda Gazy sa zakrátko uvoľní
Blízkovýchodný mierový vyslanec Tony Blair dnes vyjadril nádej, že v priebehu niekoľkých dní dôjde k uvoľneniu izraelskej blokády pásma Gazy. Britský expremiér rokoval o tejto otázke v piatok s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Na otázku, kedy by mohli začať prúdiť dodávky tovarov do Gazy, Blair pre BBC odpovedal: "Myslím, že by to malo byť pomerne skoro."
Izrael čelí medzinárodnému tlaku na uvoľnenie embarga od nedávneho krvavého vojenského zásahu proti lodiam so zásobami pomoci pre Gazu, pri ktorom zahynulo deväť propalestínskych aktivistov.
"Už v budúcich dňoch, dúfam, môžme v tomto dostať významný posun, pretože inak, myslím si, bude tlak narastať," povedal Blair.
Vyslanec tzv. medzinárodného blízkovýchodného kvarteta uviedol, že okrem Izraela môžu hrať úlohu pri kontrole tovarov prúdiacich do Gazy palestínske úrady a Európska únia.