BELEHRAD, PRIŠTINA.
Ako dodal, nebolo by dobré, keby starostlivosť o srbské kostoly a kláštory prešla na Kosovskú policajnú službu (KPS), ktorá sa "v roku 2004 nemo prizerala ničeniu a vypaľovaniu srbských chrámov".
"Je absolútne neprijateľné, aby KPS chránila niečo také, akým je srbská svätyňa. KFOR je totiž jediná ozbrojená sila... ktorá môže ubrániť srbské chrámy a kultúrnohistorické pamiatky," povedal Bogdanovič pre štátnu televíziu RTS.
Kosovská srbská pravoslávna eparchia nedávno upozornila, že KFOR plánuje prenechať stráženie srbských svätýň kosovskej polícii. Bogdanovič vyjadril znepokojenie aj v súvislosti s plánmi na zníženie počtu vojakov KFOR v Kosove, pretože podľa neho "situácia stále nie je taká, akou sa ju snažia prezentovať krajiny, ktoré uznali nezávislosť Kosova".
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen na štvrtkovom rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO uviedol, že KFOR v súčasnosti nebude znižovať svoje stavy, aj keď je to v budúcnosti jeho cieľom. Podľa Rasmussena totiž "napriek občasným bezpečnostným incidentom v Kosove ide všeobecný rozvoj dobrým smerom, k väčšej bezpečnosti a stabilite, ako aj k silnejším lokálnym inštitúciám".