Washington 13. mája (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) dnes schválil trojročnú pôžičku pre Juhosláviu v objeme 829 miliónov dolárov. Dohoda má zároveň odblokovať dlhovú pomoc dôležitú pre postavenie vojnou postihnutého hospodárstva na nohy.
Pôžičku schválili napriek výhradám najväčšieho a najvplyvnejšieho akcionára MMF - Spojených štátov, ktoré na základe domácich zákonov nemohli hlasovať za návrh vzhľadom na to, že Belehrad doteraz nesplnil požiadavky Washingtonu v oblasti spolupráce s haagskym tribunálom pre vojnové zločiny.
Juhoslávia bude môcť prvú časť pôžičky, asi 64 miliónov dolárov, začať čerpať 14. mája, keď rozhodnutie MMF nadobudne platnosť. Výkonná rada MMF okrem pôžičky schválila aj konečnú tranžu - tiež asi 64 miliónov dolárov - z 225-miliónovej pôžičky schválenej v júni 2001. Táto suma je Juhoslávii k dispozícii okamžite.
Parížsky klub veriteľských štátov rozhodnutím MMF o schválení pôžičky pre Juhosláviu podmienil 66-percentné zníženie juhoslovanského dlhu v celkovom objeme 4,5 miliardy dolárov.
Zdroj MMF citovaný agentúrou Reuters uviedol, že USA hlasovali proti schváleniu pôžičky vzhľadom na domácu legislatívu, podľa ktorej sa americkí predstavitelia musia zdržať podpory juhoslovanských záujmov na pôde medzinárodných finančných inštitúcií, kým Belehrad nevyrieši otvorené otázky vzťahov s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Nové vedenie Juhoslávie čelí od októbra 2000, keď padol režim juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, zvýšenému medzinárodnému tlaku na vydávanie osôb obvinených z vojnových zločinov.
Spojené štáty 1. apríla zmrazili poskytovanie bilaterálnej finančnej pomoci Juhoslávii, kým Belehrad nezačne s ICTY spolupracovať. Dosiahnutie požadovanej miery spolupráce musí Kongresu potvrdiť šéf americkej diplomacie Colin Powell.
Juhoslovanský parlament pod zvýšeným tlakom Západu 11. apríla schválil zákon, ktorý umožňuje vydávanie osôb obvinených ICTY. Zväzová vláda následne vyzvala 23 obžalovaných, aby pred haagsky tribunál predstúpili dobrovoľne. Na výzvu pozitívne reagovalo šesť osôb, do Haagu zatiaľ odcestovali traja obvinení. Obžalovaným, ktorí výzvu odmietli, hrozí zatknutie. Úrady v Juhoslávii však zatiaľ nikoho nezadržali.