Agentúrnu správu sme o 16:51 nahradili autorským článkom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Strany sľubujú priamu voľbu prezidenta pred každými voľbami, po nich však o nej počuť nie je, povzdychol si český denník MF Dnes pred májovými voľbami. Poslanci a senátori, ktorí vyberajú českého prezidenta dnes, sa totiž nechcú vzdať svojich právomocí.
Tentoraz je to inak. ODS, TOP 09 a Veci verejné, ktoré rokujú o vláde, vo štvrtok oznámili, že ďalšieho prezidenta si už Česi zvolia priamo. Na túto aj ďalšie radikálne zmeny však budú potrebovať aj ľavicu.
Bude český prezident silný?
Strany sa zhodli, že novelu ústavy predložia parlamentu do jesene. Slovenskú prax preberú aj tým, že ministri nebudú môcť zostať poslancami.
Na čom sa už dohodli
Nová vláda zavedenie školné, zníži platy politikov, zúži imunitu poslancov, presadí priamu voľbu prezidenta, zakáže ministrom byť poslancami, pre dôchodkovú reformu zvýši nižšiu sadzbu DPH, čo zdražie potraviny a lieky.
Česká trojka sa však nezhodla, či sa s priamou voľbou posilnia aj právomoci prezidenta. Líder ODS Petr Nečas je proti, šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg za. Predseda véčkarov Radek John len povedal, že zmenu treba čo najskôr.
Počas desiatich dní koaličných rokovaní sa trojka zhodla aj na niektorých úsporných opatreniach a na dôchodkovej reforme. Pre reformu Nečas dokonca pripustil zvýšenie DPH. Včera však strany zašli ešte ďalej. Pre zmenu dôchodkov chcú širší konsenzus. „Budeme o tom rokovať aj s ČSSD,“ oznámil Nečas.
Kandidáti už sú
Opozíciu vláda potrebuje aj pre priamu voľbu prezidenta. Záujem socialistov nie je vylúčený. O priamej voľbe prezidenta hovoria všetky strany.
„Už nebudú hysterické situácie,“ hovorí politológ Bohumil Doležal a odkazuje na poslednú problémovú voľbu prezidenta Václava Klausa. Ak budú hlavu štátu voliť ľudia, kandidatúru pripustil exminister zahraničia Schwarzenberg (TOP 09) aj šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
Popularita by to dovoľovala aj prezidentovi Klausovi či Johnovi (VV).