SOUL. Ďalší pokus o štart sa pravdepodobne uskutoční vo štvrtok, oznámilo juhokórejské ministerstvo pre vzdelávanie, vedu a techniku.
Dvojstupňová, 33 metrov dlhá raketa Naro-1 mala odštartovať dnes o 10.00 SELČ z vesmírneho strediska Naro, asi 460 kilometrov južne od Soulu. Do vesmíru mala vyniesť pozorovaciu družicu určenú na výskum globálnych klimatických zmien.
Na poslednú chvíľu však technici zistili, že preteká jedna z trysiek hasiaceho zariadenia potrebného v priebehu štartovacieho manévru. Na odstránení problému začali pracovať juhokórejskí aj ruskí experti.
Južná Kórea sa snaží o vybudovanie vlastného civilného vesmírneho programu, ktorý by mohol v budúcnosti eventuálne konkurovať regionálnym kozmickým mocnostiam: Číne, Indii a Japonsku.
Prvú raketu domácej výroby Naro-1 vytvorili juhokórejskí experti v spolupráci s Ruskom. Prvý úspešný štart sa uskutočnil v auguste 2009. Technická porucha však zapríčinila, že zlyhal pokus o vynesenie satelitu na obežnú dráhu.
Zdroj: DPA, AP, Reuters