PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď Jeroma Kerviela uzná súd vinným, päť rokov vo väzení a pokuta 375-tisíc eur bude ľahšou časťou trestu. Banka, ktorú mal položiť na lopatky, totiž od neho žiada aj náhradu škody – 4 915 610 154 eur.
Najsledovanejší francúzsky proces posledných rokov sa začal v utorok v Paríži a potrvá tri týždne. Víťaza môže mať len jedného – banku Societe Generale alebo jej bývalého zamestnanca Jeroma Kerviela.
Staval na padajúce akcie
Bývalý burzový obchodník je obvinený zo sprenevery, zneužitia počítačových údajov a falšovania. Maklér tri roky v mene Societe Generale stavoval na rast akcií, keď padali. V istom momente začal banke vykazovať, že s obchodmi končí, v skutočnosti však pokračoval. Sám priznal, že sa nechal strhnúť. Predpokladal totiž, že finančná kríza začiatkom roku 2008 pominie. Nepominula. Societe Generale tvrdí, že Kerviel ju takto ho pripravil o 4,9 miliardy eur.
Jednej z najstarších francúzskych bánk ide o veľa. V polovici júna, uprostred procesu, predstaví novú stratégiu, ktorá ju má postaviť na nohy. Na kolenách je nielen pre Kervielovu 5-miliardovú stratu, ale aj pre úpadok v čase krízy.
„Pre banku je dôležité vyhrať, pretože to by dokázalo, že konal ako darebácky obchodník a nebola to systémová chyba,“ povedal agentúre Bloomberg právnik Christopher Mesnooh.
Maklér z chudobnej rodiny
Kerviel svoju obhajobu postavil presne naopak. Tvrdí, že jeho nadriadení o falšovaní vedeli, ale kryli ho, lebo z bonusov na ňom zarábali. „Ak tam bol podvod, banka ho autorizovala a umožnila,“ povedal včera jeho advokát Olivier Metzner. Kerviel navyše tvrdí, že za chyby už pykal. Keď ho zadržali, strávil vo väzení päť týždňov. Z práce ho vyhodili.
Proces nie je len súbojom Kerviela a Societe Generale, ale aj šou známeho parížskeho právnika. Metzner už obhajoval bývalého panamského diktátora, šéfa mediálneho gigantu Vivendi či francúzskeho expremiéra Dominiquea de Villepina.
Metznerov najnovší klient na rozdiel od kolegov v brandži nepochádza z vyššej strednej triedy a nechodil na prestížne školy. Kerviel sa narodil do skromných bretónskych pomerov, jeho matka bola kaderníčka. Finančníctvo študoval v Nantes a Lyone. Do Societe Generale nastúpil v roku 2000 a prvé roky strávil ako dozor nad obchodníkmi. Banka tvrdí, že práve vďaka tomu dokázal neskôr ako obchodník oklamať kontrolu.
Terorista alebo Robin Hood?
Kervielov imidž vo Francúzsku prešiel od jeho zatknutia premenou. Server Rue 89 si všimol, že médiá najprv Kerviela označovali slovníkom jeho nariadených – bol „terorista“. Odkedy však vyšiel z väzenia, zmenil právnikov a vydal knihu, je pre nich 33-ročný mladík Robinom Hoodom, ktorý bojuje s bankovým molochom.
Sám Kerviel obchodovanie na burze prirovnal k prostitúcii – očakával sa od neho len maximálny zisk.