PRAHA. Jubilejným desiatym laureátom medzinárodnej literárnej Ceny Franza Kafku sa stal bývalý československý a český prezident, dramatik a spisovateľ Václav Havel. S odvolaním sa na Spoločnosť Franza Kafku, ktorá prestížne ocenenie udeľuje od roku 2001, o tom dnes informujú české médiá.
Laureát, ktorý prijal správu o udelení ceny s radosťou, si ju prevezme slávnostne na sklonku októbra na Staromestskej radnici v Prahe. Medzinárodná porota dala Havlovi prednosť v konkurencii 13 ďalších adeptov na ocenenie.
Cena je dotovaná sumou 10.000 USD a spája sa s ňou bronzová soška Jaroslava Rónu, zmenšenina pražského pamätníka Franza Kafku. Udeľujú ju autorom, ktorých dielo charakterizujú mimoriadne umelecké kvality bez ohľadu na ich pôvod, národnosť a kultúru.
V uplynulej dekáde sa nositeľmi tejto ceny stali postupne Philip Roth (USA), Ivan Klíma (ČR), Péter Nádas (Maďarsko), Elfriede Jelineková (Rakúsko), Harold Pinter (Veľká Británia), Haruki Murakami (Japonsko), Yves Bonnefoy (Francúzsko), Arnošt Lustig (ČR) a Peter Handke (Rakúsko).