Tri strany, ktoré v Česku zrejme vytvoria vládu, sa dohodli na spoplatnení vysokoškolského štúdia. Otázka je, či študenti budú platiť počas školy, či až po nej. Platiť budú aj Slováci.
Agentúrny text sme nahradili autorským SME o 24:00.
PRAHA, BRATISLAVA. Rokovanie budúcej českej vlády sa v utorok týkalo najmä mladých v krajine. A to aj Slovákov, ktorí v Česku študujú, či sa chystajú študovať.
Vyjednávači z českých strán ODS, TOP 09 a Vecí verejných, ktoré by mali vytvoriť novú vládu, v utorok povedali českým médiám, že sa zhodli na potrebe zaviesť poplatky za štúdium na vysokých školách. Doteraz sa v Česku za štúdium neplatilo.
Maximum desaťtisíc "Školné bude v každom prípade," povedal podľa iDNES.cz Jan Vitula, zástupca TOP 09. Školné by sa podľa expertov strán mohlo zaviesť v roku 2013.
Podľa predbežných dohôd bude maximálne školné 10tisíc českých korún (386 eur) za semester. Škola by však mohla určiť aj nižšie školné.
ŠKOLNÉ V ČESKU
Budú ho platiť všetci študenti verejných vysokých škôl v Česku. Aj Slováci, ktorí tu študujú. Maximum by malo byť 10-tisíc českých korún za semester. Platiť by sa mohlo až od roku 2013.
Nie je ešte jasné, či budú študenti platiť počas štúdia, či až po ňom.
„Každá vysoká škola by mohla povedať, že má nulové školné. Bola to iba možnosť," povedal Vitula podľa aktualne.cz.
Vyjednávač Vecí verejných Josef Dobeš pre lidovky.cz povedal, že zasahovať by mohol aj štát v odboroch, ktoré by chcel podporiť.
Strany sa však zatiaľ nedohodli, akým spôsobom by sa školné platilo. ODS a Veci verejné chcú, aby študenti platili, až keď začnú zarábať - teda po ukončení štúdia. Ide o model, ktorý funguje v Austrálii.
„Pre nás je sociálne únosné odložené školné," povedala aktuálne.cz Kristýna Kočí z Vecí verejných. Strana TOP 09 je podľa českých médií skôr za to, aby študenti platili už počas štúdia.
Aj Slováci zaplatia V súčasnosti sa v Česku platí, ak študent predĺži dĺžku štúdia, prípadne študuje viac škôl. Rovnaké pravidlá ako pre domácich platia aj pre Slovákov, ktorí študujú na českých univerzitách. Tých tak v prípade schválenia tiež čaká platenie za školy.
V školskom roku 2008/2009 študovalo v Česku vyše 20-tisíc študentov zo Slovenska. Najviac ich bolo na Masarykovej univerzite v Brne a na Karlovej univerzite v Prahe. Lákajú ich najmä kvalitnejšie školy s medzinárodnou prestížou.
Zavedenie školného nie je prekvapivý krok. Všetky tri pravicové strany mali spoplatnenie vysokých škôl vo volebných programoch. ČSSD, ktorá návrh odmieta, pravdepodobne skončí v opozícii. Pravicovú koalíciu bude zrejme viesť ako premiér líder ODS Petr Nečas.
Mladí Česi, ktorí nesúhlasia s návrhom, na internetovej sociálnej sieti Facebook ihneď vytvorili skupiny ako "Nechceme školné na veřejných vysokých školách" či "Nebudeš mít na školné? Přemluv bábu!" Mnohí sa pýtajú najmä na to, či spoplatnenie zaručí vyššiu úroveň vzdelávania na univerzitách.