BUKUREŠŤ. Vyjadril sa tak priamo pred zákonodarcami, ktorí sa začali zaoberať príslušným návrhom obsahujúcim drastické zníženie platov vo verejnom sektore a dôchodkov. Opozičná Sociálno-demokratická strana reagovala naopak podaním návrhu na vyslovenie nedôvery, o ktorom by mal parlament hlasovať začiatkom budúceho týždňa.
"Žiadam o hlasovanie o dôvere, aby bola zabezpečená prítomnosť a budúcnosť Rumunska," vyhlásil Boc. Pred budovou parlamentu v Bukurešti sa medzitým zhromaždili stovky odborárov vyzývajúcich na zamietnutie úsporného programu a odstúpenie vlády. Predseda stredopravicovej vlády však sporný návrh obhajuje s tým, že zníženie platov vo verejnom sektore o 25 percent a 15-percentný pokles dôchodkov je lepším riešením ako zvyšovanie daní, ktoré odporúča Medzinárodný menový fond (MMF) a podporuje rumunská opozícia. "Je najvyšší čas, aby sme dali do poriadku verejné financie. Nikto na to doteraz nemal odvahu," tvrdí Boc.
Rumunská vláda tvrdí, že od 1. júna musí výrazne znížiť platy zamestnancov verejného sektora a dôchodky, aby obmedzila tohtoročný deficit štátneho rozpočtu na približne 6,8 percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Ten minulý rok klesol o 7,2 percenta. Zníženie deficitu je podmienkou čerpania finančnej pomoci vo výške 20 miliárd eur, na ktorej sa Rumunsko pred rokom dohodlo s MMF, Európskou komisiou a ďalšími finančnými inštitúciami.
Podľa Boca "extrémne bolestné opatrenia" pravdepodobne pomôžu Rumunsku dostať sa z "najhoršej ekonomickej krízy za posledných 60 rokov". Opoziční sociálni demokrati však upozorňujú, že vládny program uvrhne "milióny Rumunov do extrémnej chudoby". Ich návrh na vyslovenie nedôvery má "zabrániť sociálnej genocíde vyvolanej znižovaním miezd a dôchodkov". Sociálni demokrati a opoziční liberáli v parlamente disponujú 214 kreslami, na zosadenie vlády však potrebujú najmenej 236 hlasov. Prezident Traian Basescu, ktorý úsporné opatrenia podporuje, vyzval členov Bocovej Demokraticko-liberálnej strany, aby napriek rastúcej nespokojnosti hlasovali v prospech návrhu.