Špeciálni sudcovia, agenti provokatéri aj tvrdé tresty. Nástrojov proti korupcii je dosť. Nová česká vláda si musí len vybrať.
PRAHA, BRATISLAVA. Takmer vždy, keď sa v Česku hovorí o korupcii, spomenie sa prípad Čunek. Kauza bývalého vicepremiéra obvineného z korupcie je podľa expertov príkladom, ako sa to nemá robiť. Menili sa vyšetrovatelia i prokurátori, len obvinený bol stále na slobode.
Vznikajúca česká vláda sľubuje, že ukáže, ako sa to má robiť. Všetky tri strany chcú zvláštny protikorupčný tribunál aj tvrdé tresty pre politikov za úplatky. A jedna strana žiada ísť až na hranu ústavy – sľubuje agenta provokatéra.
Špeciálny súd. Náš model?
„Chceme presadiť zriadenie špecializovaných protikorupčných senátov súdov a špecializovaných útvarov prokuratúry,“ povedal pre najnovšie vydanie týždenníka Respekt Petr Nečas, ktorého prezident poveril zostavením vlády. Líder ODS tvrdí, že takíto sudcovia by riešili len korupciu verejných a ústavných činiteľov.
ODS by nemala mať problém svoj sľub dodržať. Obdobu slovenského špecializovaného súdu majú v programe aj jej partneri – TOP 09 a Veci verejné. „Je aj väčšia záruka, že sa prípady nebudú účelovo premiestňovať z jedného miesta na druhé,“ citovala ČT vyjednávača véčkarov Víta Bártu. Podľa ČT by sa tak v budúcnosti nemusel opakovať Čunkov prípad, keď na jednej kauze postupne pracovalo niekoľko prokurátorov.
Plány vlády pre boj s korupciou
zverejniť informácie o verejných zákazkách na internete, zabrániť firmám s nejasnou vlastníckou štruktúrou zapojiť sa do štátneho tendra, zaviesť elektronické aukcie, zriadiť špeciálne protikorupčné súdy a vyšetrovacie tímy. VV chcú aj agenta provokatéra, ODS a TOP 09 sú proti.
Nápad novej vlády oceňuje aj šéf českej pobočky Transparency International David Ondráčka. „Nemusí to byť slovenský model, ale špecializovaná justícia, ktorá bude bojovať proti korupcii, by tu mala byť,“ hovorí Ondráčka pre SME. Súdy však podľa experta na korupciu nestačia. „Treba aj prokuratúru a s tým je spojená aj protikorupčná polícia,“ dodáva Ondráčka.
Na Slovensku presadil špeciálnych sudcov Daniel Lipšic z KDH. Čechom radí, aby nezriadili len špeciálne sudcovské senáty, ale rovno samostatný súd. „Je dôležité oddeliť to inštitucionálne, aby sa nedalo ovplyvniť zloženie senátov,“ povedal SME exminister spravodlivosti.
Špeciálny súd treba podľa neho presadiť hneď na začiatku volebného obdobia. „Naša skúsenosť bola taká, že keď mal po niekoľkých rokoch za sebou výsledky aj verejnú mienku, bolo ťažké ho zrušiť,“ hovorí Lipšic.
Nie na všetkom sa však budúce vládne strany zhodnú. Veci verejné chcú agenta provokatéra, ktorý by „testoval“ odolnosť úradníkov a politikov proti korupcii. ODS a TOP 09 sú proti. Navádzať niekoho na korupciu by podľa nich bolo protiústavné.
Lipšic, ktorý podobný inštitút zaviedol na Slovensku, tvrdí, že agent by mal konať len v prípade podozrenia. Inak to naozaj môže byť protiústavné.
Riziko Nečasovej vlády
Boj s korupciou sľubovala každá česká vláda, máloktorá však sľuby aj dodržala. Ondráčka tvrdí, že Nečasov vláda na to predpoklady má. „Dostala jasný mandát od voličov – korupcie už majú dosť“ hovorí expert.
Riziko je podľa neho inde. „Ide o to, že keď príde tisíc námietok, prečo to nejde, aby neustúpila.“