TEL AVIV. Izrael druhýkrát zasiahol proti lodiam, ktoré sa snažia preraziť blokádu Gazy. Sobotňajšie zadržanie írskej lode Rachel Corrie sa však obišlo bez násilia. Asi dvadsiati aktivisti sa nechali pokojne zatk-núť. Včera všetkých pasažierov vrátane írskej nositeľky Nobelovej ceny za mier Mairead Maguirové vyhostili.
Medzinárodná komisia
Pondelňajší zásah proti lodi s humanitárnou pomocou pre Gazu, pri ktorom zahynulo deväť aktivistov, by naopak mala prešetriť medzinárodná komisia na čele s bývalým premiérom Nového Zélandu Geoffreym Palmerom, ktorý je expertom na námorné právo. Vyšetrovanie žiada generálny tajomník Pan Ki Mun. Turecko ani Izrael sa k návrhu nateraz nevyjadrili, cez médiá však na seba chrlia čoraz vážnejšie obvinenia. Analytici hovoria, že po deviatich mŕtvych sú najväčšou obeťou incidentu práve izraelsko-turecké vzťahy.
Turecko je presvedčené, že izraelskí vojaci na účastníkov plavby bezdôvodne strieľali a od Izraela chce ospravedlnenie. Jeho názor má podporiť víkendové vydanie britského denníka Guardian. Ten napísal, že pitvy obetí ukázali, že telá niekoľkých aktivistov boli „prevŕtané guľkami“ a že výstrely padali z krátkej vzdialenosti. Izraelská armáda zase vyhlásila, že ani zistenia tureckých patológov nevylučujú jej verziu, že vojaci strieľali v sebaobrane.
Provokácia žoldnierov
Turecký denník Hurryiet zverejnil zábery krvácajúcich izraelských vojakov v bezvedomí, ktorých zadržiavali účastníci plavby. Izraelská armáda to označuje za dôkaz, že vojakov na lodi napadli a hrozil im únos. Za násilnosti na lodi mali byť podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zodpovední žoldnieri, ktorí mali vyvolať roztržku s Izraelčanmi. Izrael tiež cez víkend zverejnil nahrávku komunikácie medzi Izraelčanmi a loďou, v ktorej ľudia na palube kričali na vojakov, aby sa „vrátili do Osvienčimu“.
Za dramatický incident odsúdil Izrael takmer celý svet a opäť sa opakujú výzvy na ukončenie blokády Gazy. Cez víkend jej zrušenie prvýkrát podporili aj Spojené štáty.