ĽUBĽANA, BRATISLAVA. To, čo 19 rokov nedokázali vyriešiť politici, sa teraz dostáva do rúk voličov. Slovinci v nedeľu v referende rozhodnú, či dlhoročný spor s Chorvátskom o morských hraniciach ukončí arbitrážny súd.
Spor sa týka asi dvadsiatich štvorcových kilometrov Jadranského mora v Piranskom zálive. Zdá sa to málo, no pre obe krajiny ide o veľa. Pre Slovincov o to, či ich lode budú mať neobmedzený prístup k medzinárodným moriam, Chorvátom zasa hrozí, že sa opäť zablokuje ich cesta do Európskej únie. Slovinci, ako člen únie, totiž pre nevyjasnené hranice už viackrát vetovali prístupové rokovania Chorvátsku.
Dlhoročný spor
Slovinci a Chorváti od vyhlásenia nezávislosti spolu vychádzajú dobre. Na rozdiel od iných štátov bývalej Juhoslávie nemajú za sebou žiadne krvavé krivdy, neviedli proti sebe ozbrojený konflikt. Obe krajiny sú navzájom najväčšími obchodnými partnermi. „Slovinci sú vítaní na chorvátskych pobrežiach a Chorváti zase na slovinských lyžiarskych svahoch,“ napísal na svojom blogu bývalý slovinský minister a profesor Žiga Turk.
Spor o malý kúsok mora však stále kazí vzájomné vzťahy. Slovinci majú celkovo iba 46 kilometrov morského pobrežia. Z jednej strany ich „námorne“ uzatvára Taliansko a z druhej Chorvátsko. Chorváti žiadajú rozdelenie Piranského zálivu podľa medzinárodných zvyklostí – tým by výstup k svetovým moriam kontrolovali iba oni a Taliani. Slovinci chcú prinajmenšom voľný koridor, ktorým by ich lode mohli bez chorvátskych obštrukcií prejsť do medzinárodných vôd. Odvolávajú sa na históriu – napríklad, že v čase Juhoslávie práve slovinská polícia kontrolovala celý záliv.
Politici sa vlani na konci roka konečne dohodli, že spoločný spor rozhodne nezávislý arbitrážny súd pod hlavičkou Európskej únie. Chorváti to v parlamente e okamžite odsúhlasili.
Komplikovanejšie je to v Slovinsku. Opozícia tvrdí, že v arbitráži môže Slovinsko stratiť deklarovaný koridor v medzinárodných vodách. „Dohoda je triumfom servility,“ kritizoval to líder opozície a bývalý premiér Janez Janša podľa tlačovej agentúry STA.
Ku kritikom sa pridali prominentní intelektuáli a nepriamo aj katolícka cirkev. Miestny renomovaný právnik Miro Cerar podľa The Slovenia Times povedal, že Ľubľana zredukovala svoje požiadavky na minimum a krajina bude potrebovať pomoc medzinárodných expertov v arbitráži. Podľa DPA je možné, že po neúspechu referenda tiež padne vláda.
Otvorený výsledok
Politici tak podľa pozorovateľov hodili zodpovednosť na voličov. Slovinci pôjdu zajtra už celkovo k trinástemu referendu za 19 rokov samostatnosti. Jeho výsledok zostáva otvorený.
Prieskumy ukazovali menšiu prevahu zástancov arbitráže, mnohí ľudia sú už unavení „slovinskochorvátskou telenovelou“, ako sa spor prezýva. Tretina ľudí však podľa agentúry DPA stále zostáva nerozhodnutá.