PAFOS.
Hlava tamojšej pravoslávnej cirkvi arcibiskup Chrysostomos II. uviedol, že "Turecko barbarsky napadlo a dobylo silou zbraní 37 percent nášho územia". Podľa Chrysostomosa II. Turecko "pokračuje vo svojich skrytých plánoch zahŕňajúcich pričlenenie územia, ktoré je teraz pod vojenskou okupáciou, a potom dobytie celého Cypru."
Arcibiskup zároveň dodal, že Turci "bezohľadne drancovali" kresťanské umelecké diela v snahe, aby vymizla zo severu krajiny grécka a kresťanská kultúra. Zároveň vyzval pápeža na pomoc pri zabezpečení ochrany posvätných kresťanských pamiatok a v boji proti Turkom. Pápež na výroky arcibiskupa nereagoval.
Cyperský prezident Dimitris Christofias pripomenul v uvítacom prejave, že severná časť ostrova je od roku 1974 obsadená tureckými jednotkami. "Cyprus potrebuje vzhľadom na ťaživú situáciu, v ktorej sa ostrov nachádza, vaše slová mieru," konštatovala hlava štátu. Benedikt v antickom Pafe, o ktorom sa predpokladá, že tam v 1. storočí n.l. kázal sv. Pavol, hovoril o spolupráci medzi katolíkmi a pravoslávnymi kresťanmi. Pri zmienke o rozdelenom Cypre a Blízkom východe pápež zdôraznil, že "násilie nie je riešenie", a vyzval na trpezlivosť pri riešení budúcnosti ostrova.
Vatikán nevylúčil stretnutie s moslimami
Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi takisto odmietol obvinenia voči Turecku z vraždy apoštolského vikára Anatólskej diecézy Luigiho Padoveseho deň pred jeho návštevou Cypru.
Podľa hovorcu Vatikánu Federica Lombardiho ani Benedikt, ani ostatní predstavitelia Vatikánu neplánujú navštíviť severnú časť ostrova. Lombardi však nevylúčil stretnutie s moslimskými predstaviteľmi.
Počas pápežovej trojdňovej návštevy Cypru je v pohotovosti viac ako 1000 policajtov. Pápežova cesta je jeho vôbec prvou do krajiny s majoritným pravoslávnym obyvateľstvom a uskutočňuje sa v čase zlepšujúcich sa vzťahov medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou.
Vatikán vníma Cyprus ako most medzi Európou a Blízkym východom. Návšteva bude kľúčovým testom diplomatickej pozície Vatikánu po tom, ako Benediktov názor na spojenie islamu s násilím v roku 2006 rozhnevalo moslimský svet.
Informovali agentúry AP a DPA.