LONDýN, KENNER. Náklady na vyčistenie ropnej škvrny a ďalšie spojené s kompenzáciami poškodeným oblastiam budú "kruté", povedal v piatok výkonný riaditeľ britskej ropnej spoločnosti British Petroleum (BP) Tony Hayward. Konkrétne údaje však nezverejnil.
Šéf BP očakáva, že náklady na zastavenie toku ropy budú stúpať tempom ako doteraz (od potopenia ropnej plošiny Deepwater Horizon prekonali 1 miliardu USD - 829,19 milióna eur) a moratórium na ťažbu v Mexickom zálive by mohlo znížiť produkciu ropy v budúcom roku o 50-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne.
Prezident USA Barack Obama v piatok pricestoval do štátu Louisiana, aby získal aktuálne informácie o ropnej škvrne v Mexickom zálive a absolvoval stretnutia s obyvateľmi aj miestnymi predstaviteľmi.
Obama sa po prílete okamžite odobral do malej letiskovej budovy, kde uskutočnil rozhovory s admirálom Pobrežnej stráže Thadom Allenom - najvyšším federálnym predstaviteľom povereným riešením ropnej katastrofy - a tiež s guvernérmi Louisiany, Floridy, Alabamy a s ďalšími predstaviteľmi.
Obama, ktorý osobne dohliada na federálnu pomoc pri odstraňovaní ropnej pohromy, potom smeroval na louisianský bariérový ostrov Grand Isle, ktorý zasiahla ropná škvrna a znečisťuje aj neďaleké pláže.
Americký prezident počas návštevy ostro kritizoval spoločnosť British Petroleum, ktorá stále plánuje vyplatiť svojim akcionárom štvrťročné dividendy.
Na firmu začali Spojené štáty vyvíjať nátlak, aby dovtedy, dokiaľ sa nevyrieši únik ropy z poškodeného vrtu a nebudú známe celkové škody, dividendy nevyplácala. "Dividendy sú pre našich akcionárov dôležité," uviedla BP v oficiálnom vyhlásení. "O dividendách aj v budúcnosti rozhodne správna rada tak ako doteraz," dodala firma.
O (ne)vyplatení dividend za 2. štvrťrok (ročne predstavujú okolo 10,5 miliardy USD), rozhodne vedenie BP 27. júla, keď zároveň oznámi štvrťročné výsledky spoločnosti.
Prezidentova tretia návšteva Mexického zálivu prišla v čase, keď sa technici britskej ropnej spoločnosti BP snažia nasadiť lievikovitý vrchnák na miesto hlboko pod morskou hladinou, z ktorého uniká ropa, a zachytiť ním aspoň jej časť. Ropa totiž znečisťuje už štyri americké štáty a stále sa z poškodeného vrtu valí do vôd Mexického zálivu. Výsledkom sú hrôzostrašné fotografie akoby omráčených morských vtákov, špinavých od nánosov ropy.
Obama rozhnevaný situáciou nečakane zrušil plány na cesty do Indonézie a Austrálie koncom tohto mesiaca.