MOSKVA, PRAHA. Rusi sú zdesení. Ich „strategický partner“ Čína im podľa všetkého ukradla ďalšiu stíhačku. V Číne odkopírovali technológiu ruského lietadla Su-33 a teraz si ho vyrábajú sami pod názvom J-15 (Czjaň-15).
Su-33. FOTO: Wikimedia
Ruská agentúra Interfax s odvolaním na vojenské noviny Kanwa Asian Defence, ktorý vychádza v Hongkongu a Kanade, v piatok obvinila Čínu z vojenskej špionáže a krádeže tajných technológií. Čínska letecká korporácia Shenyang Blower Group vychádzala pri výrobe stíhačky najskôr lietadla T10K, ktoré sa vyrábalo ešte v Sovietskom zväze. Kúpila ho legálne od Ukrajiny, ktorá po rozpade ZSSR rozpredávala vojenské dedičstvo do najrôznejších končín sveta.
Práve T10K pomohol čínskym konštruktérom vyriešiť problém rozloženia krídel.
Potom Peking kúpil v Rusku dve lietadlá štvrtej generácie Su-33 a do skrutky ho zrejme rozobral. Čínski inžinieri pochopili viaceré „technické záhady“ a pustili sa do vývoja kópie. Ich úspech dokazuje i fakt, že pôvodne si u Rusov objednali 50 stíhačiek, ale potom si nechali len dva už kúpené kusy. V Moskve začali tušiť niečo nekalé.
Rusi by nikdy nepredali Číňanom len dve lietadlá, práve z obáv zo špionáže. Lenže boj o svetové zbrojné trhy je neúprosný a vidina veľkej zákazky oslabila ruskú ostražitosť. Pritom zlé skúsenosti s Číňanmi už mali.
Keď predali v roku 1992 na skúšku Číne Su-27SK, onedlho namiesto ďalšej zákazky nasledovala sériová výroba čínskeho stroja J-11, nápadne podobného ruskému vzoru.
SU-27SK ZDROJ: Picasaweb.google.com
Nejde len o Čínu, ale i ďalšie trhy. Podľa odhadov môže Čína čoskoro ponúknuť svetu 1200 kópií ruských stíhačiek, ktoré vyhlasuje za svoje originálne výrobky a predáva ich zásadne lacnejšie. Pod označením J-10, J-11 a FS-1 ponúka de facto skvelé ruské stroje Su-27/30 a MiG-29. Po poslednej úspešnej skúške nového J-15 Rusi prichádzajú o patent na Su-33. Potrestať „piráta“ bude pre Moskvu ťažké – Čína je spolu s Indiou najväčším importérom ruských zbraní.