TOKIO, BRATISLAVA. Pragmatik miesto rojka a aktivista namiesto člena politickej dynastie. Japonský parlament si v piatok zvolil za nového premiéra ministra financií Naoto Kana, od ktorého očakávajú, že bude praktickejší a dôveryhodnejší ako jeho predchodca a rozbehne stagnujúcu ekonomiku.
Musí zlepšiť imidž strany po tom, čo premiér Jukio Hatojama v stredu odstúpil pre nenaplnené sľuby o odchode Američanov zo základne v Japonsku.
Ako jeden z mála japonských premiérov bez politickej rodinnej tradície si musí poradiť aj s upadajúcou ekonomikou, aj s ochladnutými vzťahmi s Amerikou.
S Čínou aj s Amerikou Kan (63) je už piatym premiérom Japonska za štyri roky. Krajina sa borí s dlhom asi dvesto percent HDP a od Kana sa čaká, že prijme tvrdé opatrenia. V piatok sľúbil, že sa zameria na zvýšenie rastu a zníženie verejného dlhu.
„Mojou úlohou je obnoviť krajinu," povedal Kan. Dodal, že chce zlepšiť vzťahy s Američanmi, ale aj s Čínou. Chystá sa na daňové reformy a zvyšovanie daní.
Analytici vítajú, že ako minister financií preferoval slabší jen. Takisto bol jedným z hlavných bojovníkov vo vláde proti moci byrokracie. V 90. rokoch ho preslávilo, keď ako minister zdravotníctva odhalil škandál o využívaní krvi infikovanej vírusom HIV.
Novú vládu teraz zostaví Kan. Do funkcie ho má uviesť cisár Akihito na budúci týždeň.
Nesplnené sľuby Kanova Demokratická strana pred necelým rokom jasne vyhrala voľby. Ukončila tak polstoročie vlády Liberálnych demokratov.
Pred voľbami sľubovali čistú politiku, moc pre ľudí namiesto pre úradníkov. Nesplnili však hlavný sľub o odsťahovaní nepopulárnej americkej vojenskej základne z ostrova Okinava. Popularitu vlády potopil aj škandál o financovaní strany.
Čoskoro sa konajú voľby do hornej snemovne, v ktorých nemá Demokratická strana veľké šance napraviť svoj imidž. Má však väčšinu v silnejšej dolnej komore, vládou to preto nezatrasie.