SME

Ministerke Machovej sa vyhrážali. S politikou asi končím, hovorí

Medzi ľuďmi na Slovensku panuje názor, že ministerstvo privatizácie je zbytočné, a to z dvoch dôvodov. Že nemôže o ničom samostatne rozhodnúť a že už je aj tak takmer všetko sprivatizované. Šéfka tohto rezortu Mária Machová je s tým, že človek na jej ...


Foto archív



Medzi ľuďmi na Slovensku panuje názor, že ministerstvo privatizácie je zbytočné, a to z dvoch dôvodov. Že nemôže o ničom samostatne rozhodnúť a že už je aj tak takmer všetko sprivatizované. Šéfka tohto rezortu Mária Machová je s tým, že človek na jej poste nemá absolútnu moc, spokojná. Sama priznáva, že vláda musí nakoniec všetko potvrdiť, a hovorí: „Verím, že som posledným ministrom privatizácie. Určite je dôvod na zánik, poslanie ministerstva je takmer naplnené.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznám už vyhrážanie sa aj tvrdé slová

SkryťVypnúť reklamu

Za tri a pol roka sa stihla na vlastnej koži presvedčiť o tom, ako funguje lobing, nátlak, získala aj skúsenosť s telefonickými vyhrážkami: „Napínavé to bolo najmä pri dohadovaní sa medzi vládou a U. S. Steel. Štát vtedy nemal vo VSŽ takmer žiaden vplyv. Padali tam skutočne vyhrážky aj tvrdé slová.“

Machová však hovorí, že strach nemala: „Ale tlak som vnímala. A boli aj situácie, keď som uvažovala, že s funkciou aj s politikou jednoducho skončím.“ Aj tento čas sa viazal na čas istej privatizácie, ale konkretizovať to ministerka nemieni. Ich rozhodnutia rozumne považuje za také, ktoré zhodnotí najmä čas: „Niekedy to bolo naozaj veľmi tesné. Ale žiadnu dilemu o rozhodnutí, ktoré sme mali urobiť inak, v sebe nenosím.“

Svoje rozhodnutie pre vstup do politiky neľutuje: „Išla som tam s cieľom byť poslankyňou.“ Na post ministerky ju navrhol prezidentov muž Bílek, a keď sa ktosi ozval, aby do toho neťahali ženu, zasiahla s tým, že sa tej funkcie nebojí.

SkryťVypnúť reklamu

To, že v politike zrejme končí, si uvedomuje. Približne pred rokom sa pokúsila kandidatúrou na post predsedu o záchranu SOP, teraz vie, že ak skončí v politike, skončí aj v tejto straničke. Vo svojej budúcej práci však využije skúsenosti práve z politického obdobia.

V Harvardských fondoch a jednoizbovom byte

Machová je známa ako členka vlády, ktorá prišla z jednoizbového bytu. Má ho v Banskej Bystrici, no aj tak sa cíti Záhoráčkou – hoci tam tridsať rokov nežije. Najskôr pôsobila za katedrou na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v roku 1994 sa stala vedúcou analytického oddelenia, výkonnou riaditeľkou akciovky HC & CS Bratislava a členkou dozorných rád viacerých podnikov. Harvard sa v Česko-Slovensku spájal s menom podnikateľa Viktora Koženého, ktorý sa vďaka svojej firme stal korunovým multimiliardárom: „Nechcem sa dištancovať od Harvardských fondov, ale nerobila som priamo vo fonde, ale pre jednu z jeho dcérskych spoločností. Ani s Viktorom Koženým som sa nikdy nestretla. Keď som tam prišla, Harvard už fungoval ako samostatná slovenská spoločnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Motiváciou vraj dokonca nebolo ani finančné ohodnotenie – pri nástupe mala vraj ešte menej ako v škole: „Ale je pravda aj to, že po čase sa to výrazne otočilo.“

Napriek všetkému sa nepovažuje za typického workaholica: „Ministrovanie je pomerne nárazová robota, občas mám pocit, že sa nezastavím, inokedy je to voľnejšie. Mobilný telefón však vypínam s radosťou.“

V zime lyžuje, od skorej jari chodieva do termálnych kúpeľov, začala s tenisom, dokáže si oddýchnuť aj pri televízii alebo v dobrej spoločnosti. Párkrát ju Modrania zazreli s kamarátmi pri dobrom vínku pri vieche: „Uzatvorená som, myslím, nikdy nebola. Pamätám si napríklad, ako som raz do vlaku liezla oknom. Išla som z letnej brigády v Poľsku a na nástupišti bolo veľmi veľa ľudí, ktorí chceli cestovať. Mne sa to podarilo.“ (Smiech.)

SkryťVypnúť reklamu

Čo má spoločné s Mečiarom

Machová na konštatovania, že je jednou z mála politikov, ktorí odmietajú zverejniť výšku svojho majetku, konštatuje, že je to hlúposť: „Žijem celý život sama a vždy som mala slušné zamestnanie. Vo funkcii ministerky som naozaj neprišla k žiadnym obrovským peniazom, hoci plat nie je zlý. Vlastním jednoizbový byt v Banskej Bystrici a uvažujem o jeho odpredaji. Minulý rok som si kúpila dvojizbový byt v Bratislave a budem ho rekonštruovať. Zobrala som si stavebný úver, viac ako milión korún. Moje úspory nepresahujú milión.“

Za možno najkvalitnejšie veci považuje svoje obrazy, je milovníčkou a aj znalkyňou kvalitného umenia, investovala doň asi štyristotisíc korún: „Najdrahší obraz mám za päťdesiattisíc.“

A vraj má čosi spoločné aj s Vladimírom Mečiarom: „Opel Corsa.“ Aj keď on ho vymenil najnovšie za Audi, ona zostala ‘korzičke‘ verná.

SkryťVypnúť reklamu

ROMAN KRPELAN

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 575
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 221
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 274
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu