PETROHRAD.
Zomrela minulý mesiac v Madride vo veku 95 rokov.
Posledná členka cárskej rodiny
Leonida Georgijevna bola poslednou členkou cárskej rodiny Romanovovcov, ktorá sa narodila ešte v cárskom Rusku pred boľševickou revolúciou v roku 1917.
Podľa jej poslednej vôle ju pochovali vo Veľkovojvodskom mauzóleu v skvostnej Katedrále sv. Petra a Pavla, vedľa jej manžela veľkovojvodu Vladimira Kirilloviča Romanova, ktorý zomrel v roku 1992.
Bol jediným synom veľkovojvodu Kirilla, ktorého po zavraždení posledného ruského cára Mikuláša II. pokladali mnohí ruskí monarchisti za hlavného uchádzača o ruský trón.
"Dnes sme pochovali celú epochu," uviedol hovorca cárskej rodiny Romanovovcov Sergej Mankov pre tlačovú agentúru Reuters a dodal: "Všetci európski monarchovia, laureáti Nobelových cien a prezidenti... všetci jej pobozkali ruku."
"Celý svoj život prežila v myšlienkach na Rusko, organizovaním dobročinnosti pre siroty," dodal.
Jej rakvu zahalili štátnou ruskou bielo-modro-červenou vlajkou a žltou cárskou štandardou s romanovovským dvojhlavým orlom.
Prežila vďaka Maximovi Gorkému
Jej manžel Vladimir Kirillovič bol do úmrtia v roku 1992 hlavou dynastie Romanovovcov. Tou je v súčasnosti ich dcéra, veľkovojvodkyňa Marija Vladimirovna.
Leonida Georgijevna sa narodila v roku 1914 v Tbilisi ako dcéra princa z gruzínskej kráľovskej rodiny Bagrationovcov. Jej prvým manželom bol americký obchodník škótskeho pôvodu Sumner Moore Kirby, za ktorého sa vydala vo francúzskom Nice v roku 1934. Mali spolu dcéru Helen, po troch rokoch sa však rozviedli.
V roku 1948 po presťahovaní do Španielska sa Leonida Georgijevna vydala za veľkovojvodu Vladimira, pravnuka cára Alexandra II. a uchádzača o ruský trón, ktorý Helen uznal a udelil jej titul grófka Dvinskaja.
Leonida sa za Sovietskeho zväzu vrátila do Gruzínska, kde prežila vďaka spisovateľovi Maximovi Gorkému, uviedol hovorca rodiny.
Vláda Romanovovcov sa v Rusku skončila počas boľševickej revolúcie v roku 1917, po ktorej boľševici zavraždili mnoho členov rodiny vrátane posledného cára Mikuláša II. V posledných rokoch podnikli v Rusku viacero krokov pre nápravu mena cárskej rodiny.
Najvyšší súd v októbri 2008 oficiálne rehabilitoval Mikuláša II., keď vyhlásil, že ho s rodinou nezákonne zabili.