Napriek medzinárodnému tlaku židovský štát nechce zrušiť blokádu pásma Gazy. Obáva sa, že by to mohlo ohroziť jeho bezpečnosť.
TEL AVIV. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal večer svojim občanom presne to, čo od neho svet nechcel počuť.
Zopakoval, že Izrael nie je v tejto chvíli pripravený ukončiť blokádu Gazy. Medzinárodné spoločenstvo po nej volá hlasnejšie ako inokedy po pondelňajšom zásahu izraelskej armády na lodi s humanitárnou pomocou pre Gazu. Skončil sa smrťou deviatich ľudí a akútnou diplomatickou krízou pre Izrael.
Gaza je stále nebezpečná
Premiér Netanjahu to vidí jasne: v Gaze nenastali zmeny, ktoré by ho nútili prehodnotiť izraelský postoj. V pásme stále vládne hnutie Hamas, stále sa doň pašujú zbrane aj peniaze v hotovosti pre teroristické skupiny, stále (hoci menej) z neho ostreľujú hraničiace oblasti židovského štátu, v zajatí v Gaze stále zostáva izraelský vojak Gilad Šalit, ku ktorému nemá prístup Červený kríž. A Egypt, hoci teraz načas otvorili hranice s Gazou, stále s Izraelom ticho kooperuje na udržiavaní pásma pod zámkom. Svoje urobili aj pozorovatelia EÚ, ktorí viac ako pasívne monitorujú tamojšie hraničné priechody.
Pásmo Gazy
Oblasť na pobreží Stredozemného mora. Považuje sa za súčasť Palestínskych území v Izraeli. Na juhu hraničí s Egyptom.
Pásmo je dlhé asi 40 kilometrov, rozlohu má veľkú asi ako Bratislava, v zlých životných podmienkach tu žije 1,5 milióna obyvateľov.
V súčasnosti ho ovláda teroristické hnutie Hamas.
Izrael na neho uvalil blokádu.
Na Netanjahuovom postoji nič nemenia ani výzvy sveta, aby ukončil blokádu. Vyjednávač Kvarteta (USA, Rusko, OSN, EÚ) pre Blízky východ Tony Blair to povedal jasne: Izrael by mal zmierniť blokádu, ale neurobí to pre svoje výhrady.
Izrael totiž nemá nijaké záruky, že ukončením blokády niečo získa. Hamas sa určite nezačne správať ako partner a spoľahlivý sused. A neexistuje ani šanca, že by sa Izrael a Hamas vedeli dohodnúť na nejakom mechanizme medzinárodného monitoringu spoločnej hranice, ktorý by obmedzil pašovanie zbraní do pásma.
Otázkou zostáva, dokedy Izrael vydrží obviňovanie sveta z úbohých životných podmienok jeden a pol milióna obyvateľov pásma. A dokedy sa bude môcť obhajovať bez toho, aby sám seba nepoškodil.
Gaza komplikuje aj sankcie proti Iránu
V úvodníku ľavicového denníka Haarec včera napísali, že tvrdohlavé trvanie na blokáde komplikuje Američanom vyjednávania o nových sankciách voči Iránu. A ten je pre Izrael zrejme väčšou hrozbou ako Hamas v Gaze.
Američania však nateraz Izraelu držia chrbát. Po tom, čo Izrael jasne povedal nie medzinárodnému vyšetrovaniu OSN, ktoré má pripomínať vyšetrovanie sudcu Goldstona o vojne v Gaze, navrhuje Washington komisiu s americkým pozorovateľom. Goldstonovu správu Izrael označil za predpojatú a neopierajúcu sa o fakty.
K Palestínčanom ide ďalšia loď
TEL AVIV. Do pásma Gazy mieri ďalšia loď s humanitárnou pomocou. Mala by doplávať dnes alebo na začiatku víkendu. Izraelské médiá tvrdia, že medzi posádkou a Izraelom existuje tichá dohoda, že všetko sa obíde bez incidentov.
Aktivisti, medzi ktorými sú aj nositeľka Nobelovej ceny mieru Mairead Maguireová a bývalý námestník generálneho tajomníka OSN Denis Halliday, vyhlásili, že ak Izraelčania ich loď obsadia, nebudú klásť odpor.
Podľa denníka Haarec existuje možnosť, že loď dopláva rovno do prístavu Ašdod, kde ju skontrolujú a náklad prepravia po zemi do Gazy. Organizátori plavby sú z Írska a Malajzie. Loď nazvali Rachel Corie - podľa americkej aktivistky, ktorú zabil izraelský buldozér.
Hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, oznámilo, že humanitárnu pomoc z pondelňajšej flotily vpustí až po tom, čo Izrael splní všetky jeho podmienky. Chce, aby Izrael do Gazy vpustil celý náklad, nielen výrobky, čo prešli izraelskými bezpečnostnými previerkami.
Jana Shemesh